• You are here:
  • Home »
  • Ostatní »

5 důvodů proč nepočítám kalorie (a vy byste taky nemuseli)

Jsem rád za dotazy, které dostávám. Často mezi nimi jsou i dotazy ohledně kalorií. Bohužel příliš nevím, co mám na to odpovídat, protože jsem to nikdy neřešil. Vím, co jsou dobré a špatné/prázdné kalorie a to mi stačí pro život. Snažím se mít život co nejméně komplikovaný, proto nepočítám kalorie…

Je to nuda

Nedávno jsem dostal dotaz, kolik kalorií má člověk vyběhat. Přiznám se, že neznám odpověď na tuhle otázku. A nikdy jsem to neřešil, protože postupem času, jak změníte stravu i pohybové aktivity, vám přijde zbytečně řešit, jestli běžíte 20 nebo 30 minut, abyste sedli do nějaké tabulky a splnili si úkol, že právě zítra byste měli mít kilo dole. Víte, že tyto dvě ingredience se postarají o zbytek.

 

Jídlo má být zábava

Čas na jídlo by měl být úplně o něčem jiném než o přemýšlení kolik gramů brambor nebo masa mohu sníst. Pokud si naložím jídlo, tak jej sním, baví mě sledovat chutě daných surovin a to jak se navzájem mísí a tvoří zajímavé kreace. Zabít zábavu, což jídlo klidně může být, počítáním gramů je nesmysl.

Jím jídlo, které mi umožnuje (téměř) neomezenou konzumaci

Vypracoval jsem si dobře fungující metabolismus, vybral jsem si jídlo, které neškodí ani ve větším množství a tak opravdu nemusím řešit kalorickou hodnotu jídla. Je rozdíl mít na talíři luštěniny, zeleninu a třeba maso než smažený řízek a bramborový salát. Druhá verze je typicky zabiják a právě důvod, proč ty kalorie počítat a řešit je. Já si vybral jednodušší cestu, zvolil jsem si fajn jídlo, které nemusím nijak řešit počtem.

Kalorie nejsou až tak důležité

Zajímám se o výživu trochu víc než běžní lidé. Vím, že nejsou kalorie to hlavní, co určuje, jestli přiberu kilo nebo ne. Kaloricky bohatší jídlo může mít pro tělo někdy daleko lepší dopad – příklad Cola bez kalorií versus čerstvě vymačkaný džus. Druhá je pořádná “perda” do výpočtů, ale má mnohem větší smysl a je zdravější než černá chemikálie.

Důležitější než kalorie je obsah cukru nebo samotné složení. Určitě mrkněte na článek o etiketách.

Jsou důležitější věci, kterými se zabývat

Než řešit kalorie to raději se budu zabývat jinými věcmi. Ať už třeba napsat další článek, jít se psem, pokecat s přáteli nebo přemýšlet, proč se moucha udrží na stropě a vy ne :D. Člověk má hodně starostí a sčítání kalorií by neměla být mezi nimi. Důležité je si zvolit správnou stravu, která vám to povolí.

Než kalorie řešte opravdu jiné záležitosti, vzdělávejte se o jídle, o přísadách, které jsou v potravinách a škodí. A matematiku si nechte do školy… Užívejte si jídla, dělejte si život jednoduchý.

Leave a Comment:

1 comment
Pája says 8.1.2014

Tenhle článek se mi hodně líbí. Je takový povzbuzující 🙂 Taky si myslím, že zdravý vyvážený jídelníček by měl být o něčem jiném než o striktním počítání kalorií. Sama jsem to vydržela asi dva nebo tři dny. Málem mi to otrávilo veškerou snahu.
P.S. Neplánuješ založit Ask? 🙂

Reply
Add Your Reply