Začněte krokem, ne skokem a měňte se pomalu

Každá cesta začíná prvním krokem. A i malý krok je pořád krok kupředu. To je důležité aplikovat i na vás, pokud chcete měnit svou postavu a je jedno jestli z tlouštíka nebo z hubeňoura. Postupujte po krůčcích.

Vždy je lepší trocha než nic. V minulém díle seriálu Cesta za novou postavou jsme si ukázali čtyři kroky, které jsou důležité před tím, než vůbec začnete. Teď navážeme na informace z toho článku. Předpokládám, že jste se již sami rozhodli pro změnu a začali dělat dané věci – kupování jídla, které neškodí a vyměnili jste cestu výtahem za tu, kdy jdete po svých.

Krůček, krok a skok

Můžete číst citáty borců z Facebooku jako No Pain, No Gain, když nemůžu tak přidám atp. Rozhodně to není dobrý krok pro začátek. Trpět budete i bez těchto věcí. Zřejmě jste poslední léta zaháleli a značně vám spadla fyzická kondice, pot znáte, když jdete do obchodu a váhy se už raději bojíte. Začátek je vždy nejhorší a proto je nejlepší nikdy už nepřestávat. Jestli jdete do změny života, jděte do toho, pokud možno na trvalo.

Ze začátku dělejte krůčky v podobě postupného vynechávání špatného jídla nebo slazených nápojů. Ze začátku místo uzenin kupte čerstvé maso, “vlašák” nahraďte zeleninou s lučinou a celozrnným pečivem, místo koly zkuste vodu z čerstvé vymačkaným citronem. Jděte do toho pomalu a zjistíte, že to jde i bez toho. Sladkosti nahraďte kvalitní čokoládou (jezte třeba jen pásek na ukojení chutě) nebo ovocem. Drobné změny, které mají obrovský dopad na vaše zdraví a později i postavu. Tyto změny na postavě poznáte třeba za tři týdny, na váze možná za dva měsíce, ale ve vašem těle se začalo něco dít a to je důležité!

Tímto postupem během měsíce dojdete úplně na zdravou stravu a vaše mysl a tělo už nebude chtít nic z kategorie “junk food” – (anglický termín pro nekvalitní jídlo – fastfood a pod.)

Jak s pohybem

Odřezali jsme značnou část kalorií, ale neblázněte s tím, že nebudete jíst. Jezte pořád – pětkrát denně, ale kvalitně. Odřezané kalorie v podobě uzenin, hotových jídel nebo slazených nápojů můžete nahradit zdravějším jídlem, které vás zasytí a bude to pro tělo lepší. Představte si zdravé jídlo jako prémiové palivo a “junk food” jako nějaké palivo pochybného původu s kdoví jakým složením. Které byste použili do motoru vašeho auta? Neničte zbytečně “kola” uvnitř vašeho těla.

Pokud jsme snížili příjem kalorií nebo upravili alespoň jejich původ, je třeba zvýšit i výdej kalorií. Protože chcete-li hubnout platí většinou rovnice výdej > příjem. Pokud chcete přibrat dělejte úplně totéž, akorát příjem > výdej, ale složení kalorií musí pocházet ze zdravých zdrojů.

Výdej kalorií nejsnadněji zvýšíte pohybem nebo cvičením. Dále pak jsou různé vychytávky, jak pomoci metabolismu, ale to přijde na řadu později, zatím musíte práci metabolismu ustálit na režimu, kdy pracuje na kvalitní stravě a zvyká si na změnu.

Rozhodně nejlepší způsob je kombinace cvičení a pohybu. Pro začátek stačí domácí cvičení s vlastní váhou, kdy zpevníte tělo a trup – kliky, sedy-lehy, dřepy, kačenky a další cviky, zkuste zavzpomínat na dětská léta a cvičte to, co ve školce. Nemusíte kupovat žádné činky ani permanentku. Donuťte se vaším chtěním změny! Nepotřebujete žádnou jinou motivaci než pohled do zrcadla nebo zhoršující se zdraví, nebo ne?. Cvičením posílíte vaše tělo, naberete svalovou hmotu a určitě i zhubnete centimetry, když ne kila. Více svalové hmoty = větší výdej energie.

Cvičení kombinujte s pohybem ve formě pomalého běhu, rychlé chůze nebo kolo. Půl hodiny běhu/chůze na začátek může stačit. Kolo aspoň hodinu.

Trénink dělejte nejlépe šestkrát týdně, ale jelikož základ je začít pomalu zkuste aspoň dvakrát cvičit a dvakrát kolo/běh. Až vás to chytne, tak zvedněte dávky.

A proč se nevěnovat citátům z Facebooku v této fázi? Protože vás to v jedné chvíli může nakopnout, ale neuhlídáte svůj trénink a nerozumným tempem či snahou nepoškodit si ego se můžete odrovnat a být několik dnů mimo hru. Tato hesla a citáty na vás počkají až budete v nové kůži.

Kdy poznám rozdíl

Za jak dlouho jste si uvědomili, že vám nevyhovuje současná postava? Rok? Dva? Pět? Deset let? Nechtějte zázraky přes noc ani za měsíc. Za měsíc si všimnete změn vy sami, za dva přátelé a za tři měsíce ten zbytek. Změna ve vás probíhá, vidět půjde za týdny. Musíte vydržet a uvidíte/ucítíte ji. Pomalá změna je lepší než žádná změna a malý krůček kupředu je pořád lepší než když stojíte.

Jinak pocitově můžete po změnách stravy poznat rozdíl klidně za týden, fyzickou kondici můžete zlepšit klidně za dva týdny a poznáte to.

Tak pomalu, ale jistě k nové postavě. Přeji hodně zdaru!

Leave a Comment: