Proč přibíráme přes léto?

Proč přes léto přibíráme na váze?

Velké oči máme každé léto. Zaručeně zhubnu, protože se prostě budu hýbat, bude horko a to musí jít ta váha dolů. Na konci léta přijde velké vystřizlivění při pohledu na váhu. Místo mínusu přišlo plus. Proč nehubneme v létě?

Září je zřejmě druhou špičkou pro předsevzetí v oblasti hubnutí. Leden s přehledem kraluje, ale i v září začíná něco nového – bitva s kily z dovolené a hodně lidí si říká: “Od září začnu” (nemusím chodit daleko od rodiny 🙂 ). Chcete vědět, proč je léto tím zabijákem vašeho snu o ztrátě pár kilogramů a promění se v noční můru pro vaši postavu?

Dovolená

Léto je doba dovolených. Co znamená doba dovolených? Ležení na pláži, popíjení drinků či piva a pobíhání u beach volejbalu. To poslední je bohužel největší kámen úrazu. Lidé si bohužel myslí, že hodina beach volejbalu jim zajistí vstupenku do neomezeného ráje jídla i pití. Bohužel nezajistí…

Takový beach volejbal moc kalorií navíc nespálí. I kdybyste se chystali na tůru delší než na a z pláže, zřejmě nevytvoříte takový deficit, abyste nepřibrali díky nadměrné konzumaci, které je s dovolenou spojené.

All-inclusive a všudypřítomné stánky jsou také důvody, proč nejste na tom váhově stejně jako předtím.

Alkohol

Alkohol je kalorická bomba, kterou lidé konzumují tak nějak přes celý rok, ale v létě přece jen více. Zahradní party a grilovačky, festivaly nebo “zahradkářství” (zastavíme na pivko v zahrádce restaurace při našem výšlapu) nás kaloricky zásobí celkem dostatečně. Takové pivo vyjedete odhadem za půl hodinu na kole. Tři třeba už za vyjížďku vyjet zřejmě nezvládnete. Spojte ještě takový výlet s obědem (sladké knedlíky) a máte vystaráno.

Nepravidelná a neúplná strava

Postupem času jsem zjistil, že je jedno kolikrát člověk denně jí, ale je důležité, aby jedl vždy ve stejnou hodinu. To se v létě nemusí zrovna dít. Třeba právě na takové dovolené do sebe dáte zmrzlinu nebo pivo na pláži a “jídlo” je pomyslně vyřešeno. Nebo si dáte meloun a jste “v pohodě”. Jenže jsou tu problémy v pozadí.

Když nedodáte tělu dostatečné jídlo v naučených časech, začne hromadit tuk. Když mu dodáte energii v podobě zmrzliny, piva, kávy nebo melounu, tělo je z toho akorát rozhozené a příliš si s tím neporadí. Uloží samozřejmě většinu do tuku.

Chybí mu v takovém případě jednoznačně bílkoviny, které jsou důležité pro jakýkoliv cíl v hubnutí i udržení váhy. Možná touto letní stravou “zhubnete”, ale bude to pouze svalová hmota a tuk tam bude pořád a bude ho více.

Nedostatek pohybu

Už jsem to zmínil v bodech výše. V létě se možná hýbete více než v jiné roční období, ale pravděpodobně přijmete i více kalorií a to hlavně z těch špatných zdrojů – prázdné sacharidy, cukr. Přebytek bude spíše stále na straně příjmu než výdeje.

Opravdu hodina beach volejbalu, procházka po městě nebo dvouhodinové výlety na kole nejsou činnosti, které postačí k pokrytí toho přebytku. Zmrzlina, pivo, míchané nápoje, večeře (hranolky?) či víno jsou ve finále vítězové pomyslného klání nad aktivitami.

Jak to vyřešit, aby to fungovalo?

Nejjednodušší je neměnit své návyky ze zimy či jara. Pokud jste úspěšně pracovali na své postavě tehdy, pokračujte v tom i nadále. Nenechte si to zkazit dovolenou ani pěkným počasím. Možná jedna zmrzlina neuškodí, ale možná taky jo. Pokud nemáte chuť na sladké, protože jste úspěšně prodělali proměnu, proč si jej dávat? Proč si dávat míchaný drink, když už jste nepili alkohol několik měsíců?

Teď doporučení pro ty, na které nezabrala výzva z předchozího odstavce.

Když už si chcete užít léto se vším všudy – zahradní párty s alkoholem, pivko při cyklovýjezdu atd. – pamatujte, že to musíte nějak vykompenzovat. Denní pohyb může pomoci – běhání přes léto je fajn, může pomoci i dodržování zbytku jídelníčku a rutiny okolo jídla – pokud si dáte večer pět piv, najezte se předtím dostatečně, snězte hodně bílkovin.

Ráno se najezte také, abyste částečně dořídili škody, odpoledne to zkuste vyjet na kole nebo vyběhat a navečer si dejte pár cviků poté se najezte, jak máte. Dejme tomu, že tato rutina může vymazat úplně následky z večera předtím. (záleží na množství, které jste zkonzumovali… – důležité je nepokračovat v lavinovém efektu další den po párty, ale přerušit jej “klasikou”).

Podobně to aplikujte na zmrzlinu a cokoliv dalšího. Když si něco dám, pak to zlikviduji. Jinak to nezlikvidujete a na konci léta budete nešťastní.

 Bílkoviny jsou také zachráncem

Pokud budete přijímat dostatek bílkovin při té záplavě cukrů a prázdných kalorií, následky budou určitě přijatelnější a snadněji je také zlikvidujete. Bílkovinami podporujete svalovou hmotu, která se vám dostatečnou stravou zachrání a bude držet. Tím budete více pálit kalorie a budete snadněji své hříchy ničit. Když spadnete do kolečka – pivo, zmrzlina, sladké knedlíky – jste na dobré cestě přijít o svalovou hmotu…

Léto nemusí být katastrofou

Aby to nevypadalo, že léto je největší katastrofou, co vás může potkat, tak věřte, že se může stát i dobrým pomocníkem. V létě se lépe běhá, jezdí na kole nebo na bruslích. Stále můžete pokračovat v cvičebním plánu v posilovně. Můžete plavat zdarma na přehradách. Druhů pohybu máte zřejmě nejvíc z celého roku. Pokud tedy nezběhnete z vaši rutiny, můžete mít během léta také ty nejlepší a nejrychlejší výsledky vůbec. Záleží jen na vás… Stačí si jen uvědomit, co chcete.

Jaké máte zkušenosti s létem? Hubnete nebo přibíráte na váze?

Leave a Comment: