O mně

Jmenuji se Michal Kurečka, narozen v roce 1992 a píši tento blog. Najdete na něm především témata zdraví, cvičení a hubnutí. Vychází z vlastních zkušeností a snažím se pojmout články tak, aby nebylo dále třeba studovat a člověk byl připraven pro akci. Nemám rád pojmy, které jsou prázdné a nenesou žádnou informaci, proto je snad u mě nenajdete.

Motivaci v tom začít psát svůj příběh veřejně jsem nehledal příliš dlouho. Již dlouho předtím jsem měl tu myšlenku, že s tím něco udělám, aby to posloužilo i jiným. Nakonec padla volba na blog a tak jsem začal psát.

Již nějaký pátek bloguji i na jiná témata, takže prostředí je mi blízké a vím, jak předat informace, aby si našli člověka, který ji chce najít.

Ať je další část O mně pro vás motivací, inspirací či čímkoliv jiným.

“Aspiruj na to, abys inspiroval předtím než expiruješ” – “Aspire to inspire before you expire”

Můj příběh a cesta z nadváhy

Projděte si internet a najdete podobných příběhu stovky a pak vám něco prodají. Já vám zatím nic neprodávám, jen chci, abyste poznali člověka, kdo to tu vše vede.

Jsem ten “kluk od počítačů”. Seděl jsem za ním od té doby, co koupili rodiče první. Hrál hry, pak se začal učit věci kolem internetu a byznysu… Prostě typický obrázek mládeže (možná až na to učení :D).

Se sedavým koníčkem jsem spojil i část stravy a pití. Na kolo jsem sedl jednou za léto, “hýbal” jsem se jen v tělocviku. Pil jsem slazené minerálky, čaj slazený dvěmi lžičkami cukru a voda byla hnus. Jídlo bylo to, co se našlo. Někdy to bylo i “zdravé” jako třeba zapékané müsli. Většinou však ten největší bordel co na pultech najdete.

Nějak jsem to neřešil. Prostě jsem se tak narodil, mám těžký kosti, těžkou strukturu a vyrostu z toho… Však víte jak se dokážeme omluvit…

Občas mě chytily stavy, kdy jsem začal chodit posilovat. Nakonec jsem často skončil po dvou třech týdnech, někdy jsem vydržel i dva měsíce.

Koupil jsem si párkrát spalovač v naději, že to půjde samo. Zkoušel jsem dělenou stravu (pár dnů), ale pořád stejný. Tempo 8-12 kg plus každým rokem. V devatenácti to bylo kolem 105kg a BMI bylo někde u 35.

Jdu běhat

Jsem člověk extrémů. Někde jsem narazil na článek o návycích – vydrž 21 dnů a budeš to dělat a s tím, jak začít (pomalu!!!). Tak jsem na tehdejší jeden blog napsal článek: “Začínám běhat”. A začal jsem.

Na začátku a po roce a půl

Na začátku a po roce a půl

Zároveň s tím, jsem si řekl, že změním stravu, protože mě fakt nebaví běhat, abych zjistil, že to naberu v kaloriích v jednom pásku čokolády nebo při dalším blbém jídle.

Bylo to těžké. Bolely mě nohy, šlo to těžko, ale v druhém týdnu po pár minutách běhu jsem se těšil na běhání. Běhal jsem sice 5 minut a postupně zvyšoval, ale návyk se dostavoval. Ztrácel jsem i váhu, tehdy to byla i svalová hmota.

Tímto tempem běhání a potom i kolo jsem dosáhl úplně největšího úbytku na váze – 20 kg za 4 měsíce.

Změna stravy a pohyb je jediné, co musíte udělat pro úspěšné hubnutí. To je jediné, co také potřebujete vědět, abyste začali. Pak už zkoušíte podle sebe, co funguje na vás a co ne…

Kdybych mohl změnit jednu věc na tehdejším procesu, bylo by to přidat posilovnu. Ten rok jsem tam vůbec nechodil, což byla chyba.

Po létu jsem dosáhl opět stavu lenosti a získal jsem ránu v podobě 10 kg zpět – tuk z lenosti a přijmutí starých návyků zpět. Jojo efekt, ale můžu si za něj sám!

2012 – rok posilovny a “diety”

Je celkem zajímavé, že článek, který má na blogu nejvíce komentářů, pochází právě z tohoto období. Vyzkoušel jsem na 10 dnů nízkosacharidovku. Z 95 jsem spadl na 90 kg. Na této krátké etapě jsem postavil článek, který způsobil nejvíce rozruchu a někteří mě na Facebooku kvůli němu nadávají…

Tato krátká etapa pro mě měla, ale největší přínos do budoucna. Uvědomit si můj vztah k jídlu a co jím. Dříve jsem si to uvědomil v jiném světle, teď zase jinak. Vím, že existuje skladba potravin, která hubne tělo bez pohybu. A že je třeba pro nenabírání tuku jíst hodně bílkovin a omezit sacharidy. Tento princip se snažím uplatňovat a snažím se jej propagovat kudy chodím a kudy píšu.

Pak jsem se zamiloval…

Do posilovny. S krátkými pauzami náš vztah trvá. Nejprve jsem začal cviky, které nejsou vidět, ale jsou pro tělo to nejlepší – cviky na trup. Vždycky předtím jsem začínal bicepsem jako každý nováček bez “vyššího” cíle. Vybudoval jsem si trup, který je fajn a zničil bolest zad. Chodil jsem nejprve jednou týdně, pak přidal. Zase se mi osvědčil pomalu, ale jistě.

Celkově jsem tehdy strávil na kole, v běhu a aktivitami asi nejvíc v mé historii. I tak jsem zažil menší úbytek než rok předtím. Nakonec jsem se držel v pásmu 80-85 kg.

2013

Rok, kdy se narodil tento blog. Řadu věcí můžete vycítit z článků té doby.

Hlavní uvědomění bylo, že je třeba dát si pauzu, když je nejhůře. Zažil jsem stavy, kdy to bylo fakt hodně blbé a asi jsem to přepískl a ke konci roku jsem při jednom pádu asi utrpěl otřes mozku, tak jsem si zase musel dát oraz a skončil jsem svou etapu v bojovém umění.

Po dokončení Spartan Race bez bahna

Po dokončení Spartan Race

Zažil jsem první Spartan Race, hodně běhal, snažil se testovat a “hackovat” dál své tělo a stravu.

2014

Zatím je tento rok takový suchý. Vystartoval jsem skvěle a za první dva měsíce jsem naběhal více než kdy jindy. Pak přišla nemoc, která s krátkým přerušením trvala asi 6 týdnů. Následovalo pár běhů jako příprava na Spartan Race v Bratislavě (strašná nuda a oproti 2013 tak 3% zážitek).

Krátce na to mě postihla další nepříjemnost – pásový opar a tak jsem si zase na necelý měsíc dal pauzu.

V tomto období jsem si uvědomil, jak moc jsem závislý na svém životním stylu – posilovna nebo cvičení, běhání či kolo. Jak jsem byl týdny mimo, neměl jsem na nic náladu a nic mě nebavilo. Občas snědl, co bych neměl. Chtěl jsem jít se zpotit a rozbít do posilovny (tři roky zpět by mě něco takového nenapadlo). Proto je třeba být v pohodě. Když je v pohodě zdraví, je často v pohodě všechno.

Na podzim jsem se znovu věnoval cvičení s vlastní váhou a sepisoval e-book Bez činek, který má ambice poskytnout vše, co chcete o cvičení s vlastní váhou vědět.

Pokud mě chcete sledovat dále, přihlaste se e-mailem, připojte se k Facebook stránce a na další sociální sítě.