Lokalizované hubnutí: Mýtus, který prodává

Jak zhubnu na břiše, jak na zadku? Pomůže mi, když si koupím stroj, který “izolovaně” cvičí břicho a zbavím se tím břicha? Vinou “lokalizovaných” mašin na lepší břicho, zadek či pravou paži se dnes a denně můžeme setkat s lidmi, kteří věří, že hubnutí lze cílit. Nelze, je to pouze mýtus.

Co jsou ty speciální pomůcky, které si MUSÍTE koupit, abyste měli six pack? Jsou to věci, které s vámi dělají něco podobného jako sedy-lehy. Zaplatíte třeba stovky za stroj a budete dělat sedy-lehy ve verzi 2.0. Zjistíte, že ten stroj dělá úplně stejnou práci jako obyčejné sedy-lehy. Ta práce není vidět tak či tak. Váš pas má stejný obvod jako předtím než jste udělali 1000 sedů lehů. Podlehli jste tlaku marketingu a profesionálů v oboru, kteří dokáží prodat cokoliv (a lokalizované hubnutí zní skvěle, ne?).

Selský rozum

Marketingová oddělení chtějí prodat jejich produkt, lidé z fitness musí napravovat tvrzení, že existuje zázrak, který za malý čas zvládne cokoliv a ještě si můžete vybrat, kterou část budete mít namakanou. Pokud pracujete s fitness trénerem, ten by měl postavit váš program na celé tělo a ne pouze na břicho nebo bicepsy. Stejně tak byste si ho měli stavět sami, když nemáte trenéra. Na lokalizované hubnutí se vykašlete, protože jej stejně nenajdete.

Nikdo z oboru by vám neřekl, že daný cvik bude mít výsledky pouze a jen v dané části těla, na kterou je mířen. Jdeme do extrémního příkladu: Představte si chlápka, který má nadváhu a chodí do posilovny dělat jen cviky na bicepsy. Za měsíce se s ním potkáte a uvidíte člověka s největšími bicepsy na světě bez jediného gramu tuku v oblasti bicepsů a jinak bude mít stále pupek a zbytek postavy bude stejný. NE, to se opravdu nestane.

I běhání je mašina na pálení tuků, podložená několika průzkumy i lety praxí. Běh se může zdát také jako činnost pro lokalizované hubnutí – nohy, zadek. Mají běžci (i ti, co běhají pár měsíců a začali s nadváhou) namakané nohy a vrch těla stále stejný jako předtím? Ani ne. Ztratí se tuk po celém těle i na rukách, které do běhu nejsou příliš zapojeny a nohy zase nebudou extrémně jiné oproti startu.

A podobné to je i u hubnutí břicha. Cvičení břicha neznamená hubnout tuk z břicha. Tak to prostě nefunguje. TEČKA.

Jak funguje pálení tuku v těle

Kdyby to bylo tak jednoduché, jak ukázat si tady chci dva centimetry dolů, uděláte pár cviků a výsledek bude, svět by bylo místo s lidmi, kteří mají svou vysněnou postavu. Jenže bohužel lokalizované hubnutí je mýtus.

Ukládání tělesného tuku je hodně závislé na životním stylu, uplatňování různých diet, pohlaví i genetice. Člověk je sice jako takový jeden druh, ale každý jedinec je zcela individuální a nelze říct, že to u všech funguje úplně stejně. Ženy ukládají nejvíce tuků v bocích nebo na zadku, muži pak na břiše. Což je jen příklad, který snad postačí. Dále se pak vše může rozdělit na tisíce/milióny kombinací v závislosti na genetice i třeba fyzické aktivitě.

Možná jste již v životě chtěli hubnout a pustili jste se do toho s velkou vervou. Cíl byl jasný, dokonce jste začali běhat, chodit do posilovny i jste spadli do stravy, která k tomu patří. Jenže jste zjistili za měsíc, že jste sice jiní, ale břicho/boky/zadek se sice změnil, ale minimálně v porovnání třeba z krkem nebo obličejem.

Na krku a obličeji se tuk ztrácí nejdříve a nejviditelněji, protože je ho tam nejméně. A tak funguje proces zjednodušeně proces ztráty tuku v těle – nejdříve místa, kde je toho nejméně, pak ty “tučnější” části. Například není problém dostat žíly na povrch, při cvičení rukou. I ruce jsou jedna z těch rychlejších části.

Nejpomalejší bohužel budou ty části, které nás nejvíce trápí a proto chceme útočit lokalizovaně. Nejdéle vám vydrží tuk na břiše, bocích či stehnech. Představte si tuk v těle jako několik vrstev. Postupně ztrácíte vrstvy tuku, podobně jako třeba taje sníh.

Takže když začínáte hubnout, je třeba na to myslet tak, že tuk bude mizet po celém těle, ale nejvíce to bude patrné, tam kde je toho nejméně. Abyste dosáhli kompletního cíle, musíte vydržet a nepřestávat s tím, že “to nefunguje”. Pokud ztrácíte tuk celkově, pak to funguje. Lokalizovaně jej ztrácet nebudete. Nebo jste již opravdu viděli člověka se six packem, ale všechno ostatní bylo povislé a s řádnou vrstvou tuku?

Hubnete-li z velké nadváhy, můžete očekávat rychlou ztrátu svých zásob, každý týden se budete měnit (hodně), ale jednoho dne se to zastaví. V té chvíli je třeba pokračovat, protože tam teprve začíná ta cesta k té vysněné postavě.

Shrnutí

Máte-li nadváhu, neřešte lokalizované cviky ani programy, řešením je ztratit tělesný tuk z celého těla. Nebude na vás fungovat program na six pack nebo na zadek, potřebujete významně snížit procento tuku na svém těle. Toho docílíte změnou stravy, pravidelným pohybem i správným přístupem k hubnutí a trpělivostí.

Váš (nový) cíl by tedy již nikdy neměl být “zhubnout břicho”, “ztratit tuk z boků” a podobně, ale měl by být zhubnout celkově, jen tak nebudete zklamáni další marketingovou hříčkou jako je lokalizované hubnutí.

Six pack nezískáte pouze sedy-lehy (hlavně když máte 20 cm vrstvu na břiše) ani novým super přístrojem z televize.

Maximalizujte svůj metabolismus, objevte své oblíbené kardio, zbavte se cukru a začněte přemýšlet více o své stravě. A zapomeňte na zkratky a rychlá řešení.

Leave a Comment: