Kloubní výživa a jak na ni

Jak pečovat o klouby – tipy jak vybrat kloubní výživu a na co si dát pozor

Když klouby bolí je to špatné, řešení může být trocha péče nebo nejlépe prevence. Jak vybírat kloubní výživu, když už to zabolí? Která výživa je nejlepší?

More...

Základem by měla být prevence. Zdravému člověku možná nepřijde důležité dbát na to, aby předcházel opotřebení svých kloubů a šlach. Pravdou ovšem je, že bolestí kloubu bude trpět většina z nás. Obzvlášť to platí pro sportovce a lidi, kteří se fyzicky namáhají, u nich je výskyt onemocnění kloubů velmi pravděpodobný. Pokud se ale prevenci začnete věnovat včas, pak si můžete užít pohodové staří bez omezování.

Kloubní výživa je také vhodná v případě, že vás klouby již bolí. V tomto případě vám přípravky mohou ulevit od bolesti a zregenerovat vazy a šlachy.

Pod pojmem kloubní výživa se skrývá hned několik látek, které se postarají o to, aby byly vaše chrupavky a klouby v dobrém stavu.

Nejdůležitějším zástupcem těchto látek je kolagen. Kolagen je nejdůležitější bílkovinou a kromě toho, že regeneruje a chrání chrupavky, pojiva a klouby, je také velmi důležitý pro pokožku, kterou omlazuje a udržuje pružnou.

Jak vybrat kloubní výživu a které látky by měla obsahovat?

Vybrat kloubní výživu je poměrně těžké, protože vám příbalový leták moc informací neposkytne. Existuje ovšem několik látek, které by měla každá kloubní výživa obsahovat.

Kolagen – jak již bylo řečeno, kolagen představuje naprostý a nezbytný základ každé kloubní výživy. Jde o ve vodě nerozpustnou bílkovinu, která tvoří až 30 % všech proteinů v těle savců. Co se týče množství kolagenu, měli byste do sebe dostat 10 g, v ideálním případě by se dávka měla opakovat během dne. Pokud vaše kloubní výživa obsahuje kolagenu více, pak je to v pořádku a stačí ji brát jednou denně. Pokud je ale množství kolagenu menší, pravděpodobně vám kloubní výživa příliš nepomůže.

Chondroitin sulfát – s Chondroitinem sulfátem se setkal každý, kdo má nějakou tu zkušenost s osteoartrózou. Jeho síla spočívá v tom, že chrupavce dodává na elastičnosti. Dále také působí proti stárnutí, Chondroitin sulfát byste měli brát celý život a tím udržovat chrupavky a vazy stále mladé a neopotřebované. Tento polysacharid je také vhodným doplňkem pro sportovce, ti totiž chtě nechtě mívají oslabené chrupavky.

Glukosamin sulfát – tato látka s velmi složitým vzorcem obsahuje molekuly Glukosy. Ta je pro naše klouby a vazy taktéž velmi důležitá. Náš organismus s ní umí pracovat, přeměňovat ji na látky nezbytné k regeneraci chrupavek a vaziv. Dalo by se říci, že právě tato sloučenina nás zbavuje bolesti kloubů a přináší tíženou úlevu.

MSM – MSM znamená methylsulfonylmethan, odborně správně dimethylsulfon. I tuto látku by měla obsahovat každá správně namíchaná kloubní výživa. MSM obsahuje síru, která je již od starověku považována za látku působící protizánětlivě a u kloubů tomu není jinak. Kromě toho, že MSM bojuje proti zánětům, tlumí i bolest a otoky.

Vitamíny – Kromě těchto specifických látek by kloubní výživa měla obsahovat i další látky, například vitamíny. Typickými zástupci jsou vitamín E a C.

Další informace najdete na téma třeba tady: http://www.celostnimedicina.cz/vite-jak-spravne-vybrat-kloubni-vyzivu.htm

Martin Jelínek - Tipy jak na prevenci problémů s klouby a o kloubní výživě.

Jaký přípravek na klouby si koupit?

V prvním případě je třeba si uvědomit, že farmacie je již dnes obchod, jako každý jiný. Proto si dávejte pozor na pěkně vypadající balení, či luxusní sady. V mnoha případech jde o nekvalitní výrobky, které jen hezky vypadají, důležité je složení.

Nikdy neberte kloubní výživu, která obsahuje pouze jednu či dvě účinné látky. V takovém případě jde o šidítko, které vám sice neuškodí, ale ani vám nijak výrazně neuleví.

Velmi složité je vybrat, jestli koupit mast nebo spíše tabletu či nápoj. V obecném měřítku platí, že masti uleví od bolesti velmi rychle. Na druhou stranu ale tablety či nápoje působí dlouhodobě a mnohdy v sobě mají i preventivní složky.

Jaká je nejúčinnější kloubní výživa pro sportovce?

Sportovci představují specifickou skupinu lidí. Jejich životním stylem je sport. Každý kdo někdy vrcholově nebo amatérsky sportoval, potvrdí, že po sportu se člověk cítí silný, plný energie, mnohdy až neprorazitelný. Siloví sportovci ovšem berou spoustu bílkovin a látek, které jím pomáhají s nárůstem svalové hmoty. Stejně by se ale měl každý sportovec věnovat svým kloubům a šlachám.

Typickým příkladem zanedbávání jsou mladí sportovci, kteří kloubní výživu neberou vážně a zbytečně riskují zranění.

Každý správný sportovec ví, že pořádné svaly nelze udržet bez silných šlach. Častým doplňkem stravy sportovců je například přípravek Animal Flex. Animal Flex obsahuje kromě klasických látek jako je Glukosamin sulfát i zinek, který napomáhá udržovat kosti zdravé a silné. (Recenze Animal Flexu)

Zajímavou alternativou k Animal Flexu se jeví český Kloubus.

Jaká kloubní výživa je vhodná pro seniory?

Čím jsme starší, tím více jsou problémy s klouby horší. Vaziva a šlachy stárnou jako každá část našeho těla, výraznější je to u starších lidí, kteří navíc byli nebo jsou sportovci. Smutným faktem je, že tyto obtíže jen tak nepřejdou a je třeba je řešit.

Na trhu je k dostání celá řada doplňků stravy,které pomáhají obnovit chrupavkové vazy, šlachy a klouby. Otázkou ovšem je, jestli vám stačí pouze doplněk stravy.

Pokud jsou vaše bolesti opravdu velké, pak je třeba nejdříve navštívit lékaře a na základě domluvy s ním rozhodnout, jestli stačí doplněk stravy, nebo jestli bude na místě přímá léčba.

Kloubní výživa vhodná pro seniory

Kloubní výživa Proenzi – Značka Proenzi je již notoricky známým symbolem kloubní výživy. Mezi seniory je velmi oblíbená. Faktem Je, že obsahuje spoustu účinných látek. V každé tabletě je garantované množství těchto látek a produkt má certifikát GMP. I po ukončení užívání přípravku takzvaně dojíždí jeho efekt. Šlachy a vazy jsou regenerovány ještě alespoň dva měsíce. Řada lidí na Proenzi kloubní výživě oceňuje i to, že obsahuje látky, které je jinak možné koupit jedině na předpis.

Kloubní výživa Kamzík – jde o kloubní výživu, kterou do světa posílají Švýcaři a která si zakládá na spojení přírodní síly a těch nejmodernějších technologií. Jako jediná kloubní výživa v České republice se může Kamzík pochlubit spojením dvou typů kolagenů. Ovšem pravdou je, že kolagen se vyskytuje ve 27 typech.

Kloubní výživa Flextor – tato kloubní výživa se stává stále častější volbou kloubní výživy. Jde o mix sedmi účinných látek, což je skutečně hodně. V jeho složení najdeme například i takovou látku jako je Bromelain (wiki). Kdo se vyzná v tradiční přírodní látce, ten se s pojmem Bromelain jistě již setkal. Pro nás ostatní je tato látka získávána ze stonku ananasu a jde o přírodní enzym působící blahodárně na svaly a šlachy. BOSWELLIA je rostlina, která je uznávána v Indii a Číně tisíce let. Obsahuje totiž látky, které udržují pohybový aparát v dobrém stavu. Tato látka je velmi složitá a mezi její plusy patří například schopnost produkovat kolagen.

Nejlepší přípravky na klouby

Dle dat a hodnocení uživatelů Heureka.cz je označena tato pětice přípravků jako nejlepší.

Nejlepší kloubní výživa dle Heureka.cz

Na které přípravky byste se mohli podívat

Kloubus

kloubus - kloubní výživa

kloubus - kloubní výživa

Kloubus je česká kloubní výživa opírající se o 13 účinných látek. Jedná se o jeden z nejsilnějších přípravků na trhu. Velmi praktické je i dávkování - sáček rozmícháte ve 250 ml vody a máte hotovo! Kloubus pomáhá nejen kloubům, ale příznivě ovlivňuje i svaly.

 • 30 sáčků v balení
 • 1 sáček rozmícháte ve 250ml vody


Animal Flex

Animal Flex

Animal Flex

Přípravek Animal Flex pro zlepšení kvality vazů a kloubů je určen především pro sportovce. Obsahuje spoustu aktivních látek, které vám pomohou nejen udržet vazy v dobrém stavu, ale zároveň jim dodají i elastičnost. Animal flex je již nadávkovaný v sáčcích a vám stačí jen zapít vodou připravenou dávku. Klienti a spotřebitelé nejvíce oceňují poměr ceny a kvality, který je skutečně výjimečný. Klasické balení obsahuje 44 sáčků a jeho cena se pohybuje okolo 700 Kč. Dávkování může být různé, ale nejtypičtější je jeden sáček denně.

 • 44 sáčků v balení
 • 1 sáček se 7 tabletami denně
 • cena cca 700 Kč
 • denní dávka: 16 Kč

Proenzi

proenzi

Proenzi

Proenzi je již notoricky známý produkt, který ulevil od problémů s klouby řadě lidí. Jeho cena sice není nejnižší, ale zde je třeba si uvědomit, že nejdete do ničeho neznámého, protože spokojeného klienta najdete na každém kroku.

 • 180 tablet v balení
 • 3 tablety denně
 • cena mezi 500 - 700 Kč
 • denní dávka: 8 - 12 Kč

GS Condro

gs condro

gs condro

GS condro je další silná značka na poli kloubní výživy. GS condro se vyznačuje především rychlým působením, a obrovským množstvím spokojených zákazníků. Lidé jsou spokojení především s tím, že stačí jen dvě tablety a člověku se již po pár týdnech uleví. 

 • 120 tablet v balení
 • 2 tablety denně
 • cena mezi 500 - 700 Kč
 • denní dávka: 8 - 12 Kč

Colafit

Colafit

Colafit

Colafit je doplněk stravy, který se vyznačuje především tím, že je složen z 99 % z krystalického kolagenu. Jeho podstata není ani tak v tom, že léčí, ale spíše v tom, že pomáhá udržovat chrupavky v dobrém stavu. Vhodný je především pro mladší lidi, nebo sportovce.

 • 120 kostiček v balení
 • 1 kostička denně na lačno
 • cena mezi 500 - 600 Kč
 • denní dávka: 4 - 5 Kč

Cemio Kamzík

kloubní výživa Kamzík

kloubní výživa Kamzík

I Kamzík je velice oblíbená kloubní výživa, která má na českém trhu své pevné místo. Kamzík obsahuje dva druhy kolagenu a vyznačuje se hlavně tím, že jde o přípravek pouze z přírodních příměsí. Klientům Kamzík vyhovuje především proto, že během několika týdnů zlepšuje hybnost kloubů a ulevuje od bolesti. Cena toho kloubního doplňku je skutečně nízká.

 • 60 tablet v balení
 • 1 tableta denně
 • cena mezi 250 - 300 Kč
 • denní dávka: 4 - 5 Kč

Flextor

Flextor

FLextor

Flexor není sice tak známá jako například Proenzi, ale má za sebou několik spokojených zákazníků. Zákazníci nejvíce oceňují to, že rychle ulevuje od bolestí. Řada spotřebitelů také uvádí, že jim pomohly pouhé dvě tablety denně. Klasické balení obsahuje 120 tablet, a vydrží dva měsíce. Jeho cena se pohybuje okolo 400 Kč.

 • 120 tablet v balení
 • 2 tablety denně
 • cena cca 400 Kč
 • denní dávka: 6-7 Kč

Vaše zkušenosti?

Dozvěděli jste se podle čeho vybírat kloubní výživu a zda-li ji vůbec potřebujete. Víte už jaké látky máte v popisu hledat a také na kolik vás zhruba vyjde kloubní výživa denně.

Chceme od vás slyšet vaše zkušenosti s kloubní výživou. Podělte se o ně do komentářů. Pomůžete ostatním, kteří chtějí slyšet nezávislé recenze.