raw strava

Co je to RAW strava? Recepty a detaily uvnitř.

V poslední době je velmi populární raw strava, pod kterou rozumíme syrovou stravu. Co přináší tento způsob stravování lidskému organismu, jaký je jeho pozitivní nebo negativní dopad na naše zdraví? A jak se na syrovou stravu dívají odborníci? Vysvětlíme si, na čem je syrová strava založena.

More...

Tepelné zpracování v raw není povoleno

Člověk má jíst přirozenou potravu, tato myšlenka je základem raw stravy. Jeho jídelníček by měly tvořit potraviny, jež nebyly zpracovávány při vysokých teplotách. Ohřev potravy totiž způsobuje, že část vitamínů a enzymů se při vyšších teplotách rozkládá. Nenávratně tak přicházíme o výživovou hodnotu potravin. Ta se tepelnými úpravami snižuje.

Chcete začít s RAW? Pár tipů, jak začít.​

Sušit se může jedině přirozeným způsobem

Raw stravování, někdy nazývané také vitariánství, je proto založeno na konzumaci syrových rostlinných produktů. Samozřejmě je rizikové konzumovat syrové maso nebo vejce, proto jídelníček vitariánů obsahuje rostlinná jídla.

Z tepelných úprav se při přípravě raw jídel povoluje pouze sušení nebo nahřívání. Teplota přitom nesmí překročit 45 °C. Sušení může probíhat pouze přirozenou cestou, tedy stejným způsobem, jakým jste sušili u babičky na půdě křížaly nebo houby. Nelze používat průmyslové umělé sušičky, kde se nastavují vysoké teploty.

Proč je mezní hodnotou právě 45 °C?

Při vyšších teplotách dochází k rozkladu enzymů. A enzymy jsou pro lidské tělo katalyzátorem metabolických procesů, posilují imunitu.

Raw pyramida

Raw pyramida

Mražením ke ztrátě vitamínů nedochází

Druhým povoleným "tepelným" zpracováním je mražení, při kterém nedochází ke ztrátě vitamínů. Samozřejmě, že nejlepší suroviny jsou čerstvé. V zimě ale nemáme k dispozici čerstvou zeleninu a ovoce, takže se bez mražení neobejdeme.

Kolik stojí raw strava? Na kolik vyjde?

Pomocníkem se stává mixér a odšťavňovač

Na první pohled by se mohlo zdát, že při raw stravování můžete jíst jenom saláty ze strouhané či krájené zeleniny, nebo ovoce. Není to pravda. Můžete sekat, krájet, krouhat, míchat, pasírovat přes síto.

Vynikajícím pomocníkem vitariánů je odšťavňovač, který dokáže připravit chutnou a výživnou šťávu téměř z jakéhokoli druhu ovoce či zeleniny. Neomezeně k dispozici máte mixér, který umožňuje mixovat koktejly nebo kaše.

Vybavit svou kuchyň můžete i řadou dalších vychytávek.​

Pestrá škála pokrmů pro příznivce raw stravy

Recepty na vitariánskou stravu jsou rozmanité. V raw stravování lze vytvořit prakticky jakýkoli pokrm.

Pokud tomu nevěříte, zajděte pro inspiraci do některé z vitariánských restaurací, nahlédněte do vitariánských kuchařek, navštivte worshop přípravy raw jídla. Přesvědčíte se o tom, že to je pravda. V raw stravování můžete připravit slaná i sladká jídla.

Máte rádi houbové lasagne? Poradí si s nimi i raw kuchyně. Nakrájejte zeleninu na tenké plátky (například červenou řepu, mrkev). Vložte ji do umixované zeleninové marinády (třeba pesto z bazalky) a nechte den odležet. Druhý den si připravte houbovou nádivku. Na dno mísy potom klaďte plátky zeleniny a na ně vrstvu nádivky, potom další vrstvu zeleninových plátků.

Pro inspiraci se podívejte na 3 raw recepty:

Připravit se dá i koláč

K uvaření špaget stačí tvořítko na špagety a velká salátová okurka, ze které si je vykrájíte. Zálivku na špagety můžete vyrobit z rozmixovaných rajčat s pár kapkami kvalitního olivového oleje. Těsto pro přípravu sladkého koláče se dá zhotovit mixováním kakaových bobů, mandlí a datlí. Vitariánská kuchyně je velmi kreativní. Stačí pouze mít přirozené ničím neupravené suroviny a trochu fantazie, díky které se může zrodit téměř jakýkoli pokrm.

Lepší trávení a menší únava

Jaké zkušenosti mají vitariáni s raw stravou a proč ji doporučují? Velkou část z nich přiměly k vyzkoušení tohoto způsobu života zdravotní problémy například s trávením, chronická únava, kožní vyrážky. Uvádějí, že díky této stravě plné vlákniny se jim zlepšil trávicí systém a mají víc energie, nejsou tak často unavení.

Po přechodu na nový způsob stravování říkají, že se „cítí odpočinutější, není jim těžko od žaludku“. Díky rostlinné stravě každodenně přijímají velké množství vitamínů a tím si přirozeným způsobem zvyšují imunitu. Enzymy v čerstvých žádnou chemií neupravených potravinách pomáhají zlepšit zdravotní stav. Protože přijímají méně sacharidů, také účinně hubnou.

Větší obsah vlákniny ve stravě zároveň zajistí pocit sytosti, tím pádem mnozí vitariáni jedí méně často a menší porce.

Raw košíčky

Raw košíčky

Pozor na vitamín B12

Existují nějaká negativa raw stravy? Může příliš ochlazovat, tím pádem se hodí spíše pro lidi z teplejšího podnebí. Způsobuje nedostatek vitamínu B12, dále bílkovin a vápníku, záleží samozřejmě na typu stravy. U oslabených jedinců, například po nemoci, nebo starších lidí, dochází k horšímu trávení vlákniny. Hůře se také vstřebávají lykopeny a karotenoidy. Sice se snižuje nebezpečný LDL cholesterolu, ale zároveň sníží i hladinu kladného HDL cholesterolu.

Nedostatek vitamínu B12 způsobuje zvýšení homocysteinu. Ten je přímo úměrný rizikům srdečně cévních chorob. Proto by se vitarián měl poradit s výživovým specialistou, aby mu v jeho stravě nechyběly žádné tyto prvky.

Velmi detailní informace k RAW stravě najdete i na webmd.com (v angličtině)

Je raw strava pro každého?

Jak se na syrovou stravu dívají odborníci?

Syrovou stravu považuji za ideální odlehčovací kůru pro velkou část dnes typicky uspěchané a pravidelně se přejídající populace,“ uvádí česká výživová specialistka Margit Slimáková. „Největší riziko vidím při jejím aplikování v době zimy, u jednotlivců s chladnou konstitucí, při oslabeném trávení a u mladých dospívajících dívek, které v rámci až nepřirozeného hubnutí zkoušejí cokoliv a snadno se mohou dopracovat k poruchám příjmu stravy,“ vysvětluje. Syrová strava je prospěšná, ale je třeba zajistit, aby měla správné složení z hlediska vitamínů.

Leave a Comment: