Jak číst etikety na potravinách

Byly časy, kdy jsem nečetl etikety, možná jsem jim nerozuměl, možná mi bylo jedno. A když jsem se řídil podle etikety bylo to spíše příchutí daného jídla nebo počtem kalorií, protože jsem si myslel, že je to jediný legitimní údaj, který mě má zajímat. Jenže teď už jsou časy jiné a věřím, že se v této disciplíně orientuji a zkusím vám nastínit několik rad, jak číst etikety.

Když uzákonili povinnost označovat nutriční hodnoty na potravinách, nastal jeden z těch lepších kroků pro to, jak zlepšit stravu lidí. Tedy alespoň těch, co chtějí a zajímá je to. Bez štítku těžko odhadnete, kolik tam opravdu je kalorií, cukru či bílkovin. Složení vám to přesně nikdy neřekne.

Ze štítku se můžete dozvědět asi nejvíce o vašem jídle. Po přečtení článku se zřejmě nebudete na jídlo dívat stejně jako předtím. A promyslíte si, co kupujete.

Co najdeme na etiketě?

Velikost porce

Popisuje velikost porce v gramech či “kuchyňských mírách” – sklenice, hrnek. U nápojů často třeba 250ml/1 sklenice, u ranních cereálií 40 gramů/ půl misky. Pokud si převážíte či odměříte vaši obvyklou porci, zjistíte, že jste vysoce nad tímto pojmem porce. Sklenice pití není nic moc a 40 gramů müsli je taky celkem o ničem. Některé tabulky ukazují právě hodnoty v přepočtu na tuto velikost, jiné na 100 gramů.

Počet porcí

Údaj vychází z velikosti porce a objemu daného balení – 2 litry koly mají třeba 8 sklenic.

Kalorie

Tento pojem zná úplně každý. Pro začátek vašeho bádání o jídle bude zřejmě toto hlavní údaj, na který se podíváte. Později možná své preference poupravíte. Nejvíce kalorií má obecně tuk (9kcal/gram) a alkohol (7kcal/gram).

Procento doporučeného denního příjmu (% DDP)

Všechny hodnoty jsou založeny na příjmu 2000 kcal za den. Každá kategorie na štítku uvedena je doplněná tímto údajem. Je to však hodně individuální a ne každý si vystačí s takto nastaveným příjmem kalorií. Tento údaj se vyskytuje čím dál více na českých potravinách, ale na řadě z nich chybí.

Obsah tuku

Zobrazuje zastoupení tuku v daném výrobků. Je to souhrn nasycených, polonasycených a mononasycených mastných kyselin a transmastných kyselin. Celkový součet nemusí odpovídat součtu zmíněných čtyř skupin tuku – zaokrouhluje se dolů. Takže při 0,4 g bude na etiketě 0g. Takže tuk tam být může i při nule!

Obsah sacharidů

Zobrazuje počet gramů v porci / na 100 gramů dané potraviny. Sacharidy bývají rozepisovány na vlákninu a cukr. Pro mě je hodnota cukru a obecně sacharidů asi to nejdůležitější na etiketě. Cukr je pro tělo hodně špatný a není třeba jej jíst se vším.

Obsah bílkovin

Zobrazuje to, co napovídá. Opět důležitá hodnota pro můj nákup.

Vitamíny a minerály

Často vidíte na potravinách (hodně na džusech) tabulku s přehledem vitamínů uvnitř. Najdete tam kolik procent dávky vitamínu C, D, E či vápníku najdete v jedné sklenici. Často jsou ty hodnoty na více než 100%. Není se však až tak čeho bát, nepředávkujete se.

Složení

Kromě tabulky (hlavně cukr a bílkoviny) vždy zkontroluji i složení. Pokud je cukr či sůl ve složení mezi prvními třemi, produkt úspěšně vracím do regálu. Ingredience by měly být seřazeny podle procentuálního zastoupení, takže první pozice vám hodně napoví, co v daném jídle opravdu je. Odhalíte i zdraví nebezpečné transmastné kyseliny, které mohou být v tabulce vynulovány.

Čtěte složení alespoň ve stylu, pokud kupujete fazole v plechovce, měly by tam být fazole a nějaký nálev, nic víc. Pokud burákové máslo, buráky by měly být ve složení alespoň 90%. Obecně čím méně položek ve složení, tím lépe pro vás.

Často při čtení názvu produktu si myslíte, jak to bude super. Kouknete na složení a zjistíte, že věc, po které je to pojmenováno je na předposledním místě z dvaceti položek a je u ní napsáno 0,7%…

Na co si tedy dávat pozor?

Určitě na složení a počet položek v seznamu. Na podivné názvy na konci seznamu nebo na velké E na začátku. Pokud obsahuje věc něco, co jste nikdy neslyšeli, neumíte to vyslovit, pak je to věc, která tam nemá co dělat a byla dodána, aby nějakým způsobem škodila jídlu i vám.

V tabulce dávejte především pozor na cukr, který je velkou příčinou nadváhy nejen u nás v ČR. Cukr je všude a to i tam, kde byste jej nečekali (třeba zdravé svačinky z TV). A celkově dbát na počet sacharidů není od věci, protože jsme přesacharidováni a kde můžete tam jich uberte.

Málem bych zapomněl na trvanlivost. Ta je také důležitá pro kvalitu vašeho prožitku daného jídla. Není příliš výhodné kupovat jídlo po datu doporučené spotřeby.

Pomohl článek v tom, jak se vyznat v tabulce na etiketě? Zkuste to šířit dále, třeba změníte něčí život. Těším se na vaše komentáře.

Leave a Comment:

1 comment
Pavla says 9.12.2013

Ahoj Michale, díky za článek. Abych osvětlila to, co konkrétně dělá problém mě (ale věřím, že i další spoustě lidí) při čtení složení výrobků a koukání do tabulek je základní fakt, že vlastně sama nevím, co tam mám hledat… jaký poměr sacharidů, tuků atd. bych vlastně měla ideálně konzumovat. Něco jiného asi taky bude při “udržovačce” a něco jiného, když se člověk snaží zhubnout. Ale tady opět narážím na to, že internet je plný informací, ale všude se dozvíš něco jiného (viz. – jeden názor “nahraďte bílý rafinnovaný cukr medem, je zdravější” vs. “pozor na med a jeho kalorickou hodnotu, která je vyšší než u cukru”) apod. Je to pak hodně o hledání pravdy a informací a člověk pak má pocit, že začít jíst zdravě stojí neuvěřitelně mnoho úsilí.

Reply
Add Your Reply