Chyby vznikají všude a v posilovně jich můžete nakupit hromadu, některé z nich můžou mít i zdravotní následky a to v tom negativním smyslu, což od posilování rozhodně nikdo neočekává. A jaké chyby jsou ty nejčastější v posilovnách?
Obsah
Soustředění se na samotné provedení i výkon cviku je nutné. Pokud vaše pozornost bude věnovaná něčemu jinému, snížíte vaši výkonnost o desítky procent, tréninková jednotka nebude tak efektivní a ještě hůře můžete si vážně poškodit i zdraví.
Do posilovny byste měli jít s čistou hlavou a mít v hlavě cíl následujícího tréninku a soustředit se jen na něj. Auto také neřídíte, když nevíte, kam vlastně jedete.
Hodinu, kterou věnujete sobě, nebo i méně v ten okamžik přežije bez vás úplně každý. Zahoďte mobily, kašlete na kolegy v posilovně a nemluvte s nimi. Jste tam od toho, abyste cvičili ne klábosili. Kecáním si nechtěně prodlužujete pauzy mezi cviky, vaše tělo postupně chladne.
Pokud čekáte na váš vytoužený stroj, věřte, že existují i alternativy na to, co zrovna cvičíte. Nemusíte stát pět minut ve frontě.
Zahřátí před uchopením první činky a započetím vašeho silového tréninku je povinností. Nevšímejte si týpků, co přijdou a začínají jet biceps a jdou domů. Rozcvička je nejen prevencí před zraněním, ale poskytne vám možnost posunout vaše hranice výkonu. Podle výzkumu to je až 30% oproti nerozcvičenému jedinci. Bez rozcvičky vám v těle rovněž vzniká kyselina mléčná.
Rozcvičku věnujte aerobní části jako běh nebo rotoped a pak rozcvičením a protažením celého těla.
Jakákoliv chyba při pozicování zad, vás bude časem velmi mrzet. A bolest zad není vůbec příjemná. Myslete na správnou polohu zad při dřepech či mrtvém tahu. Je dobré si pamatovat, že byste neměli žádným způsobem záda krčit a mít je narovnané, rovněž tak i krk. Pokud chcete zajistit bezpečnou polohu zad, snažte se co jevíce vystrčit zadek, čímž záda propnete a nehrozí takové nebezpečí.
Při cvičení zad myslete na postupné přidávání zátěže. Nejeďte rovnou maximálku, ale postupně si přidávejte.
Posilování je o posouvání vlastních maxim, tedy alespoň u většiny. To neposunete, pokud nebudete mít parťáka, který vás bude jistit při benchi. Parťák vás namotivuje, jeho přítomnost oblbne podvědomí a vy toho zvednete daleko více. Kdyby už jste to opravdu nedali, tak vás zachrání od těžkých zranění.
I holky či ženy občas zavítají do posilovny. Mužské ego si žádá své představení. Nemá to cenu. Vypadáte akorát jako mačo, cvik děláte špatně a jste za blbce. Odeberte si kotouč z každé strany a teď už to dělejte, jak to má správně vypadat.
Víte, že svým mačo stylem riskujete zranění či dokonce zastavení růstu svalové hmoty? To není zrovna to, proč chodíte do posilovny, ne?
O rozcvičce už je něco výše. O vyběhání a protažení po tréninku platí to samé. Pokud tak neuděláte, zpomalujete razantně vaši regeneraci a příště váš trénink bude o ničem. Vyplavte kyselinu mléčnou, zbavíte se nepříjemných křečí a příště budete zase hvězdou. A co dělat? Lehký výklus, ze kterého přejdete do chůze, kterou následuje protažení celého těla. A vypijte si svůj drink, pokud jej berete. Udělejte si to jako rituál.
Platí taková poučka 70% je o jídle, 30% je o tréninku. Můžete dělat stovky kliků, dřepů či sedu-lehů a stejně nedosáhnete vašeho cíle, třeba six packu nebo vyrýsované postavy. Ten nepřítel není nic jiného než váš špatný jídelníček. Když už “mučíte” své tělo v posilovně, dopřejte mu za to kvalitní jídlo uzpůsobené vašemu cíli. Chcete nabrat hmotu? Jezte více, častěji, ale bez fast-foodů a zbytečného cukru.
Pohádky o skvělém šejku proteinu si nechte pro někoho jiného. Šejk z vás svalovce neudělá a nespoléhejte pouze na to. Ze slova suplement vyplývá, že pouze něco supluje. A suplování vždycky není tak kvalitní jako to původní. Zkuste i pevnou stravu, vyjde vás to mnohdy levněji a třeba i dosáhnete lepších výsledku. Bohužel ztratíte však ztratíte téma k hovoru.
Pokud jste neohrozitelný vládce nad suplementy a nevzdáte se jich, pak je nekonzumujte místo tréninku. Tak si přivoláte do svého těla pouze tuk…
Někdy je méně více. Zhruba 50 minut je obecně doporučovaná doba pro silový trénink, tedy posilování. Víc nemá cenu. Dlouhé tréninky poškozují vaše svaly, klouby ale i váš nervový systém. Raději 40 minut pořádného tréninku, než dvou hodinové páraní se o ničem.
Svalům je třeba dopřát čas, jedině ten jim umožní růst či opravu trhlin a zesílení. Dopřejte jim zdravou stravu, tělu spánek a občas si dejte i dny volna.
Chyb se dá udělat při cestě za postavou snů opravu hodně. Častokrát stačí používat jen zdravý rozum a zjistíte, že chyby mají své řešení, jen stačí trošku přemýšlet, a hlavně zjistíte, že je lepší mít trénink bezchybný. Přeji hodně tréninků bez zranění a bez chyb, které vás položí…
Trénujete bezchybně nebo občas fantazírujete a zkoušíte prazit lidské hranice? Dáváte na rady, co dělat a co nedělat nebo je absolutně ignorujete?