Co jíst před tréninkem?

Výsledek vaši snahy je hodně závislý na tom, co jíte. Úspěch závisí na každém jídle celého dne a jeho skladbě. Dnes se podíváme na jídlo před tréninkem a hlavně proč by nemělo chybět a co si dát před tréninkem.

S plným žaludkem se cvičit či trénovat nemá, to je samozřejmě hloupost. S prázdným, ale také ne. Vaše jídlo zařaďte 30-60 minut před tréninkem, aby jej tělo přijalo a mohlo na něm fungovat během tréninku.

Proč bych měl jíst před tréninkem

Je to jednoduché. Jídlo = energie = výkon. Pokud špatně jíte, váš výkon v posilovně nebo na dráze bude slabší než při optimální stravě. Na energii pro trénink nemá jen vliv to jídle nejblíže tréninku, ale i celková skladba jídelníčku, proto byste měli jíst celý den rovnoměrně a ne to dohánět předtréninkovým jídlem.

Předtréninkové jídlo znamená energii pro váš trénink, při kterém dosáhnete lepších výkonů a výsledků. Tady je důležitá skladba jídla, ale o tom později.

Pokud chodíte do posilovny, je zřejmě vašim cílem mít svaly. Jídlo před tréninkem chrání svaly před jejich spalování při tréninku. Tělo “pojede” v případě nouze v právě na jídle místo pálení svalů. Kromě ochrany svalové hmoty pomáhá pre-workout (anglicky termín pro předtrénink) také pro nabírání svalové hmoty. Neměli byste podceňovat vaši stravu než vyrazíte do posilovny. Bílkoviny před tréninkem přijaté jsou pro nabírání svalů mnohem účinnější než ty po tréninku.

A má i příznivý vliv na metabolismus. Váš metabolismus bude rozjetý zpracováním jídla a tréninkem jej ještě nakopnete více. Rozjetý metabolismus znamená lepší spalování kalorií.

Krom metabolismu můžete být “nakopnutí” i vy. Pokud třeba vaše jídlo obsahuje zelený čaj nebo kávu.

Výhody předtréninkového jídla jsou evidentní. Nechání jídla až po tréninku může mít i negativní efekt nejen na trénink, ale i na výsledky. Může dojít k tomu, že vaše tělo bude třeba 4-5 hodin bez jídla. To není dobře…

Co jíst před tréninkem

Pre-workout by měl obsahovat z větší části sacharidy, zhruba 70% kalorií by mělo být z kvalitních sacharidů – ovoce, celozrnné pečivo nebo vločky. Zbytek bílkoviny s co nejmenším obsahem tuku.

Osobně jsem si zvykl na kombinaci jogurt, burákové máslo a ovoce (jablko nebo banán) plus nějaké pečivo, pokud je třeba. Zároveň piju vodu a zelený čaj, tyto nápoje jsou pro tělo i metabolismus úplně nejlepší a i při únavě mě probudí a cítím se plný energie pro trénink.

Tipů na předtréninkové jídlo najdete všude hodně.

Ze sacharidů zařazujte toto: tmavá čokoláda 70%+, ovoce, celozrnné pečivo, rýže, těstoviny.

Ze zdrojů bílkovin: jogurt, cottage, burákové máslo, ořechy a semena (rozumně), vejce či kuře.

Určitě pro zasycení pomůže i zelenina, která je pokladem pro každé jídlo.

Pro inspiraci zajímavé kombinace, které stojí za to vyzkoušet.

Jídlo před cvičením

A co doplňky?

Můžete nahradit předtréninkové jídlo shakem s proteinem v prášku či jiným práškovým nápojem, ale upřednostňuji pevnou stravu. “Šejky” bych bral spíše ve vyjímečných případech než pravidelně. Ale každý podle své chuti.

Leave a Comment:

4 comments
Kristýna says 24.2.2014

Ahoj, chtěla bych se tě zeptat, když nemám čas cvičit jindy než večer (škola, brigáda nebo jiný aktivity) platí ty samá jídla? Myslím tím, jestli je v pohodě si před cvičením mezi 17-19 dát takovej banán s lžíčkou arašídového másla a celozr. chlebem a podobně uvedené příklady jako na obrázku.
Děkuju za odpověď 🙂

Reply
    Jana Tomanová says 24.2.2014

    Určitě, cvičím v podobný čas, takže není problém 😉

    Reply
Vigo says 7.4.2014

Co se týče doplňků, tak “shakem s proteinem” není moc dobrá rada…mám přijímat převážně sacharidy, takže buď sacharidový nápoj nebo klasický gainer…víc bych to specifikoval, protože lidi jsou schopný do sebe před cvičením narvat “proteiňák” 😉

Reply
    Jana Tomanová says 7.4.2014

    Nemá se to přehánět, ale jsou i studie, které potvrzují lepší efekt proteinů před než po. Ale než dbát na studie, raději vsadit na vlastní zkušenost a preference 😉

    Reply
Add Your Reply