Jak se má dělat reforma zdravotnictví? Třeba tak jako to udělali v USA v Oklahoma City. Přečtěte si příběh města, které bylo nejobéznějším městem USA a nyní patří mezi ty nejméně. (Stačilo pět let!)
TED.com je server s různými vzdělávacími či motivačními videii, nedávno jsem tam narazil na proměnu města v USA. Jak se z města číslo 1 v žebříčku “nejobéznějších měst USA” stalo město, které patří mezi nejštíhlejší a to během pěti let.
Na starostovi – Mick Cornett – je znát nadšení pro věc a že danou věc chce dotáhnout do konce. Ani nevím z jakého politického spektra je, líbí se mi výsledek a dopad, který udělal. Možná inspirace na příští volby…
Jak nadchnout celé město pro dietu
Celý přepis najdete na ted.com (v angličtině) a video je níže.
Oklahoma City si prošla několika krizemi, například odliv zájmu lidí o bydlení ve městě. Starostové nastartovali několik projektů, které odrazily město ode dna až na vrchní příčky v různých žebříčcích – nejnižší nezaměstnanost, nejlepší město pro podnikání, ale taky vystoupalo na nejobéznější město v USA.
Nově zvolený starosta Mick Cornett (přednášející) nebyl touto zprávou příliš nadšený a chtěl něco s tím udělat. Začal nejdříve u sebe a zhubl o dvacet kilo za tři čtvrtě roku.
Na nový rok 2007 při svém projevu pronesl, že “toto město musí jít na dietu”. Chytla se toho média a starosta spustil projekt thiscityisgoingonadiet.com. Objevil se v několika show a lidé se začali hlásit do této výzvy. Najednou se všude začalo mluvit o hubnutí, kostely pořádaly běžecké tréninky, skupiny, kde se hovořilo o obezitě. Téma bylo všude na pracovištích i ve školách.
Zasáhnout se však muselo i do infrastruktury. Starosta rozjel další projekt tentokrát orientován na zdraví.
Město většinou postrádalo chodníky a vše bylo přízpůsobeno autům. Vše bylo daleko a na dosah pouze autem. Začaly se zúžovat silnice, připravovat centra pro občany, ve kterých mohli něco dělat a pomalu auta začala mizet a Oklahoma City se stávala městem pro chodce ne pro auta.
Vyžádalo si to investice a hodně práce – musely se navrhnout silnice nově, část aut zmizela do podzemí, byla postavena cyklostezka.
Práce se však vyplatila a v lednu 2012, tedy pět let poté, již město nebylo mezi nejobeznějšími městy USA, ale bylo 22. nejzdravějšími.
Lidé se vraceli, aby bydleli v tomto městě. Oklahoma City si stanovilo zdraví jako prioritu a očividně se jim to vyplácí.
Kdy se dočkáme v ČR?
Těžko říct. Předvolební kampaně jsou mířeny na daleko jiné zájmy než zdraví občanů. I když je na čase začít něco v tomto směru něco dělat. ČR je snad mezi 10 zeměmi v počtu obézních a číslo roste.
Líbí se vám případ Oklahoma City a jak se k tomu postavil tamní starosta? Zúčastnili byste se podobné akce?