Souhrn nejčastějších dotazů ohledně zdraví a životního stylu, hubnutí či cvičení. Najděte si část, která vás zajímá a třeba najdete odpověď.
Tato kombinace značí nedostatek příjmu bílkovin nebo nedostatek cvičení. Přidejte cvičení s činkami pro zvýšení spalování tuků a upravte váš jídelníček ve smyslu více bílkovin. Po tréninku jich přijměte minimálně 40 gramů.
Může to však také být způsobeno tím, že cvičením si zpevňujete postavu a vytlačujete tuk ven – zvětšujete si obvod. Tento efekt je spíše dočasný a zmizí za pár dnů. Se správnou stravou by neměl nastat.
Největší pomoc je začít budovat svalovou hmotu. Čím více svalů, tím více spálíte. Pak je možné pomoci určitými potravinami jako chili, zelený čaj nebo burákové máslo. Pomáhá také studená voda na prázdný žaludek.
Je to hlavně o metabolismu a svalové hmotě. “Externí” pomoc můžete najít ve zmíněném výše nebo spalovačích.
Nejvíce funguje okamžité vysazení sacharidů ze stravy podle nízkosacharidové diety. Výsledky jsou téměř okamžité. Tělo netrpí tolik jako při hladovění či dietách na tabletkách či při jednostranných dietách.
Hodně pomáhá i samotná změna jídelníčku a vypuštění cukru, tuku, smažených jídel a pití nejlépe jen vody.
Záleží na startovací váze. Doporučuje se 1-2 kg za týden jako optimální. Tento úbytek většinou znamená ztrátu tuku, což je to nejoptimálnější. Je vždy lepší ztratit pouze kilo tuku než čtyři kila svalové hmoty. Můžete však za týden ztratit i více kilogramů, ale nedoporučuje se to příliš často opakovat.
Nejlepší je dieta, která není dietou. Dieta je slovo, které působí velmi negativně, protože nás v něčem omezuje. Nazývejte to změnou životního stylu – změňte stravu, změňte prostředí, změňte návyky. To je nejlepší “dieta”. Zbytek už jde sám.
Rozhodně se nevydávejte na cesty diety modelek, ananasovou dietu a podobné diety, které akorát ublíží zdraví.
Nejlepší je voda z kohoutku, případně neperlivá. Samotné pití vody pomáhá udržovat metabolismus v chodu. Dále doporučuji zelený čaj nebo maté, tedy nápoje, které tělo ještě více rozproudí a navíc neškodí zdraví. Vyhnul bych se hubnoucím koktejlům, to nebude to pravé. Často jsou předražené a mnohdy obsahují i cukr.
NE! Ani Colu Zero. Sice to má třeba nula kalorií nebo je bez cukru, ale složky v tomto nápoji jsou zdraví nebezpečné a navíc způsobují chutě na sladké.
Zkuste a uvidíte. Hubnutí nefunguje na principu 100 kliků = kilo dole. Nedokážu předpovědět, jestli vám dané cvičení pomůže zhubnout. Nezapomeňte upravit stravu, pokud jste to ještě neudělali.
Jasně, nemusí to být problém. Stačí zůstat namotivovaný/á a jít si za tím cílem. A dodržovat pravidla, které najdete všude na blogu (třeba začít tímto a pokračovat tímto článkem o nízkosacharidove stravě).
Pokud máte pochyby, tak to nejezte. Pokud si nejste jistí, podívejte se na etiketu a projděte si hodnoty a složení, to by vám mělo hodně napovědět.
O hubnutí nemusíte nic vědět, aby nastalo. Co se týče jídla, stačí zapřemýšlet, které z jídla, které jíte je špatné a to vyhodit. Pokud bude váš pitný režim tvořit pouze voda, jste zase o kousek napřed. Když přidáte nějaký pohyb, budete pravděpodobně mít vše, co potřebujete vědět.
Víte, co jíte a je špatné? Super, přestaňte to jíst a udělali jste první krok. A přestaňte už číst o hubnutí, ale zkuste něco z toho použít.
Ano i ne. Záleží, jak moc chcete zaříznout do jídelníčku i jak rychlé chcete výsledky.
Ovoce je ve své podstatě cukr (i když trochu jiný než ten chemický), takže hubnutí příliš neprospívá. Konzumace ovoce je lepší alternativou než jíst sladkostí. Pokud vybíráte mezi oplatkem a ovocem, ovoce vyhraje v otázce, co z toho pro hubnutí.
Pokud chcete rychlé výsledky a vypouštíte cukry, je vhodné zároveň i vypustit ovoce, protože může vaše výsledky negativně ovlivňovat. Viz třeba nízkosacharidová strava, kde ovoce není povoleno.
Nejrychlejší cesta je vynechat cukry ze stravy a začít budovat svalovou hmotu. Obě tyto ingredience vám velmi pomohou ve zbavení se tělesného tuku.
Dobrý začátkem pro změnu stravy je nízkosacharidová strava.
Stáhnout Jak na tělesný tukUrčitě tímto způsobem ztratíte váhu, ale třeba u běhu se obávám, že velká část bude svalová hmota, což je negativní jev.
Chůze by měla být v pohodě.
Spíše se zaměřte na cvičení pro zpevnění postavy a zlepšení svalové hmoty než běhání.
To, že máte chuť na sladké je návyk, který jste se nějak naučili a není to nic, co je v nás přirozeně. S tím, že je tento návyk tak silný, souvisí to, že cukr je návykový tedy podobný drogám. A podobně jako u odvykačky u drog musíte postupovat i vy.
Hlavním problémem je, že člověk nedokáže překonat první krizi – absťák. Jakmile to dokážete, posílíte se a postupně můžete návyk chutě na sladké odstranit.
Někdy se dělá z jídelníčku věda pro vědce, ale je to mnohem jednodušší.
Osvojte si jednoduchá pravidla:
Tyto body vyřeší většinu problémů, které máte v jídelníčku.
Neexistuje jeden nejlepší jídelníček. Každý máme jiné preference či intolerance.
Každý jídelníček/směr má něco do sebe a proto je nejlepší si z nich vzít to, co se nám nejvíce libí a zanést to do jídelníčku. /viz článek/
Cholesterol není takovým problémem, jak se o něm v minulosti mluvilo. Naopak ukázalo se, že cholesterol, který se nachází třeba i ve vejcích je zdraví prospěšný, takže není důvod se konzumace vajec bát.
Vejce jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin a jiných látek, které tělo potřebuje.
Určitě se na ní podílí. Cukr je však špatný obecně pro tělo a navíc nesvědčí ani pěkné postavě.
Nejjednodušší řešení je plánovat si jídlo na porce a dle toho jej i nakupovat. Tímto přístupem zřejmě omezíte velikost porcí a také budete vědět, že pokud to porušíte budete muset znovu do obchodu a zase utrácet.
Nakupujte tedy přesné množství bez všelijakých věcí na zkoušku, které ve finále mohou spouštět další konzumaci. Vyhněte se pokud možno sladkému, kdy často jeden kousek nestačí a stejně tak televizním drogám (chipsy, slané arašídy, tyčinky,…), které jsou na tom velmi podobně.
Další užitečnou věcí je jíst pomalu a 100% se soustředit na jídlo (nečíst, nedívat se na televizi i jídla). V takovém případě váš žaludek pošle signál plnosti mozku dříve než když do sebe nasoukáte dvě porce za 10 minut.
Zbytek je už více méně o vás a vaši vůli. Říct mám dost.
Nevidím v tom problém. Podívejte se na příklady zemí na jihu Evropy, kde jejich hlavní jídlo je večer a nejsou to zrovna malé porce. Jsou často zdravější než lidé u nás, kteří třeba dodržují toto divné pravidlo.
Je to o celkovém složení stravy. Je rozdíl jíst sacharidové bomby (to pak přibíráme) nebo třeba ryby a zeleninové saláty (jako na jihu). Večer byste měli jíst jídla bohatá na bílkoviny a omezit sacharidy.
Není však úplně rozumné jít spát s plným břichem (hned po dojezení), takže nějaký čas před spaním zkuste jídlo vynechat.
V podstatě jde o to vytyčit si základy a směr, které budete dodržovat. Není nutné být 24 hodin denně v kuchyni a myslet na jídlo.
Nejdůležitější je nekupovat, co do “lepší” strávy nepatří a zbytek už je pak celkem hračka.
Základ je vyhnout se slazeným jídlům, polotovarům, výrazně upravených jídlům a kupovat jídlo nejlépe v takovém stavu v jakém je najdete v přírodě / na poli. Pak stačí jednou za několik dnů připravit více porců a může být otázka jídla vyřešena.
Nic moc. Vyhnout se jim je rozumné řešení a to i v zájmu hubnutí. Více se tomu věnuji tady.
Populární je výrok 3-5 litrů tekutin denně. Jenže ono to není tak snadné a určit to takto z fleku je nemožné.
V létě má tělo jiné požadavky na hydrataci než v zimě. V létě vypijete klidně každou hodinu půl litru a nepřijde vám to moc, protože si to tělo žádá (ať už jako odpověď na počasí či na fyzickou aktivitu). V zimě máte problém vypít tolik tekutin a je přirozené.
Nežijte v “4 litry denně”, ale přizpůsobujte se aktuálním podmínkách a potřebám. Není zdravé být na suchu, ale není ani zdravé být přepitý. Nápor na orgány je velký.
Nejprve zjistěte, proč jste začali. To by vám mělo pomoci krizi překonat. Pak si stanovte mini cíle – jít 3x týdně do posilovny nebo denně půl hodiny věnovat tělu – jsou cíle, které vám dodají sebevědomí a udrží vás na cestě ke zdraví a celkovému cíli. Pokud vás nebaví rutina, je spousta možností, jak ji okořenit a najít nový smysl pro vás.
Přidat nové cviky, změnit prostředí, zaměnit činky za vlastní váhu či obraceně,…
Musíte mít plán a ten si tam plnit. Jít si na plánovaný cvik rovnou bez zbytečných zdržovaček je to, co musíte udělat. Každý by měl být v posilovně kvůli sebe.
Pro začátek určitě žádné. Nejprve rozhýbejte své tělo a až vás to začne bavit, pak zvažte koupi suplementů.
Činky tvoří tu postavu, po které každá žena touží! Nejsou to rotopedy či běžecké pasy. Důvody proč vzít činku? Svalová hmota = spálené kalorie. Několik důvodů proč by měly ženy cvičit
Důležitější než cvičení je otázka jídla. Co jedí, co nejedí… Po napravení jídla se zajímejte o cvičení.
Cvičení samo o sobě nebude mít velký efekt, když jej buduete podkopávat špatným jídlem.
Není příliš velký rozdíl ve cvičení pro ženy a muži. Liší se třeba pouze záváží na činkách. Cviky není nutno dělit na pro ženy a pro muže.
Dopracujte se postupně k 3-4 cvičení týdně, to by mělo stačit pro udržení postavy i její zpevnění. Začněte raději pomaleji (2 tréninky týdně) a postupně zvyšujte dávky. Je to přístup, který by vám pravděpodobně měl pomoci vydržet u cvičení déle.
Pravidleným cvičením a bohatou stravou plnou bílkovin. Nezapomeňte také na pravidelný odpočinek a správnou regeneraci. Pro více postupů pokračujte na článek.
Pro začátečníka nedoporučuji žádné, nemá smysl investovat, dokud si člověk nevytvoří návyk. Ze začátku lze tvořit základ ze stravy.
V dalších fázích bych určitě zauvažoval o proteinu, BCAA na regeraci, kloubní výživě či “startovači” před tréninkem. Pokud chcete výrazně zvýšit výkon i spalování tuků, může se hodit i spalovač.
Žádný však nenahradí trénink ani pevnou stravu!
Ve vyvážené stravě byste měli přijmout dostatek všech látek, takže zřejmě není nutné doplňovat vitamíny pomocí těchto doplňků.
Na téma proteinů a přípravků jsme sepsali článek, který Ti odpoví na řadu otázek. Podívej se na něj.