Bojové umění často bývá u veřejnosti označována jako činnost pro lidi bez mozku, kteří se jen rádi mlátí a chtějí zranit toho druhého. Přitom pravda je jinde. Zapomeňte na předsudky, začít nějaký bojový sport můžete kdykoliv a kdekoliv.
Navštěvovat tréninky bojového sportu můžete i bez cíle zápasení v ringu nebo kleci. Můžete to dělat jen pro sebe a svůj dobrý pocit, který si z tréninků určitě odnesete.
Můžete se připravovat jako šampion a za měsíce předstoupit před borce do ringu a jít ukázat, co je ve vás, ale to už je opravdu na vás.
S návštěvou tréninku bojového umění – konkrétně MMA, jsem začal koncem ledna tohoto roku. Článek shrnuje důvody, proč bych to doporučil i vám.
Obsah
Sebeobrana
V dnešní době je třeba se umět účinně ubránit nepříteli, kteří se občas mohou vyrojit. Lekce bojového umění vám dají minimálně základy a budete vědět, jak použít své tělo jako zbraň. Navíc budete i odolnější vůči ránám, budete vědět, jak ochránit své tělo, ale i třeba váš doprovod. Pokud vám nemá dát bojové umění nic jiného, tak alespoň vědomí toho, že se méně bojíte a víte, že se snad i ubráníte…
Základem je také nevyvolávat žádné šarvátky, protože tím můžete přijít o členství v klubu. Braňte se, ale neútočte.
Sebevědomí
Souvisí s bodem o sebeobraně. Máte o sobě lepší povědomí, víte, co dokážete. Umíte správně rozdat pěst a věříte, že rána může i někoho položit, kdyby bylo nejhůř. Dostáváte se do formy, kondice a vylepšujete vědomí o sobě, postavu.
Kondice
Bojové umění je kombinace kardia a silového tréninku. Tréninky jsou dvou hodinové a většinou ve vysokém tempu. Vaše kondice se zlepšuje každým tréninkem, uděláte více kopů, více úderů v rámci série, vydržíte déle běžet, jste silnější. Všechno má i svou oběť, pokud nejste zvyklí na zátěž, pak se na prvním tréninku můžete odklidit na záchod nebo vám bude chvílemi nevolno…
Lepší postava
Jelikož je bojový sport extrémně náročný na fyzickou kondici, musí se to projevit i na vaši postavě. Hodina tréninku vám spálí přes tisíc kalorií, což je slušný počet na stavění nové postavy, spálení tuku a zhubnutí o nějaké to kilo. A když budete mít lepší postavu, budete mít i sebevědomí, viz. druhý bod.
Respekt
Bojové umění není o bezhlavém mlácení soupeře, ale je to naopak o respektování toho druhého a ublížit mu není vždy cílem. Získáváte respekt sami k sobě i vás respektují i ostatní.
Vyrovnanost a soustředění
I při tréninku je nutné se soustředit, jinak toho kamarád z oddílu využije a uštědří vám ránu. Rovněž nemůžete plýtvat silami a musíte být vyrovnaní. Každý kop a úder stojí spoustu sil a ještě více stojí, když se netrefíte… Musíte být vyrovnaný a soustředěný pro maximální efekt úderu.
Noví přátelé
Vždy, když jdete do nového prostředí, máte velkou šanci poznat nové lidi a bojové umění dělají také lidi, takže šance pro nová přátelství.
Nové zážitky
Dokopnout někomu na hlavu, udělat šňůru po letech bez cvičení nebo třeba i první nevolnost při sportování. To jsou milníky, které můžete zažít (nejen) při bojovém umění. Pokud se rozhodnete i pro kariéru zápasníka, pak vás čeká poznání nových míst a zemí…
Nový koníček
Když vás to chytne, máte hned náplň vašich nudných hodin odpoledne. Navíc je to lepší než vysedávat a nedělat nic. Když budete chtít něco dokázat, věřte, že pak máte každý den, co dělat. Ať už běh nebo trénink, který může být klidně i 4x týdně záleží na klubu. Bojovým uměním si rozšiřujete zase své já o nové věci – techniky kopu, začnete sledovat nového sportovce, najdete novou motivaci, začnete se více zajímat o vaše tělo,…
Bojové umění není opravdu o krví soupeře nebo o tom zabít soupeře, ale o respektu a má pro vaši postavu i vaši osobu neuvěřitelně pozitivní účinky. Má i negativní. Rány bolí a do hlavy obzvláště, po tréninku vám může být špatně, bolet celý člověk, tréninky stojí i peníze, ale věřte, že všechna bolest z tréninku se vám vrátí i v běžném životě.
Děláte nebo dělali jste nějaké bojové umění? Jaké a jak dlouho? Co vám dalo?