“Do fitka nechodím, protože je moc drahé / bojím se ostatních / nevím co tam mám dělat, ale rád/a bych cvičil/a.” Již nikam nemusíte. Jeden z důvodů, proč začít zvažovat nad cvičení s vlastní váhou, je právě, že můžete být doma. Jaké jsou ty další?
Možná jste byli nevěřící podobně jako já. Cvičení s vlastní váhou? Nemůže fungovat! Je to hodně limitované – maximálně kliky, dřepy a něco na břicho. Víc se tam dělat nedá. Přesvědčil jsem se o opaku. Pár měsíců (s přestávkami způsobenými nemoci či jinými zdravotními peripetiemi) jsem pohlcen tímto novým směrem. Činky nechci zatracovat, ale cvičení s vlastní váhou je cesta, která vás nic nestojí, je maximálně časově “šetrná” a hlavně je to dostupné kdykoliv a kdekoliv.
Obsah
Posilovna je vždy s vámi!
Důvod číslo jedna. Je vždy a všude s vámi. Kam jdete tam s sebou máte posilovnu – vlastní tělo. Přestanete se vymlouvat na činky, vzdálenost a takové ty staré známé.
(Ne vždy to samozřejmě jde – řízení auta, některá nepřípustná místa, někdy jsme limitování nedostatkem předmětů okolo např pro shyby)
Žijete bez nákladů na cvičení
Neplatit za fitko je luxus, který máte jen když máte své vlastní, pracujete v nějakém nebo vám stačí vlastní tělo! Běžný ceník je tisíc měsíčně většinou se zavázáním na rok dopředu… To není výhodné pro vaši kapsu a není to v souladu se zdravím s minimální náklady. Mějte své tělo a ušetříte. Svoboda, to je slovo, které vás napadne.
Ušetříte čas
Nejčastěji doporučovanou délkou cvičení je kolem 45 minut. Tento čas je pro činky někdy hodně málo a musíte často přetáhnout. S vlastní váhou vám stačí klidně 20-25 minut. A to ještě nepočítám dobu, kterou strávíte cestou do posilovny.
Dá to zabrat, když se to dělá správně
Když jsem bral do ruky první instrukce, jak na to, řekl jsem si pár kliků, pak tamto, to si pak budu muset asi něco přidat, aby mi to něco dalo… A hele byl jsem “hotový” ve tři čtvrtině intervalu prvního cviku. Dokončil jsem to zpocený jak nikdy předtím. Druhý a třetí den to bolelo. Jen hloupé kliky a variace známých cviků…
Stačí dbát na přesnost a výsledek téměř zaručen. U činek je to celkem podobné, můžete to odrbat a nic necítíte, uděláte-li to poctivě je to znát.
Vaše klouby vám spíše poděkují
Nejsem sice ve věku, kdy by mi měly klouby dělat problém, ale dělají. Mnohdy jsem trpěl při dřepech s činkou na zádech, kolena dostávala zabrat, ale já ten cvik miloval. Dřepy jsou můj nejoblíbenější cvik, ale kolena bolí, když jsem tomu naložil. Po sériích upravených cviků na nohy – klasické i “jiné” dřepy, zažijete podobný efekt jako při naložených činkách, ale kolena nebolí. Nebolí ani tolik ramena, když zvedáte své vlastní tělo, řekněme, klasickými pohyby pro tělo.
Výsledky jsou srovnatelné jako při posilování s činkou
Nemůžu příliš soudit na sobě, protože mé úsilí bylo hodně přerušováno zdravím (měsíc a půl pauzy, pak zase tři týdny). Ale nárůst síly i svalů jsem pocítil. Věřím, že správná metoda cvičení s vlastní váhou udělá i lepší výsledky než plán s činkami za stejnou dobu. Pocit pálení po cvičení s vlastní váhou byl někdy i větší než při činkových.
Poznáte svou opravdovou sílu
..která není taková, jak si myslíte. Jak jsem psal o tom, jak to je jednoduché. Tak to je přesně toto. Můžete machrovat s váhou na bench, ale bude pak blbé, když nedáte 10 kliků. Kliky jsou podle mě větší ukázka síly, stejně tak udělat přítahy, shyb nebo podobné pohyby jsou náročnější než cokoliv s činkami. Zvedněte a ovládněte vlastní tělo, pak jste silní a přejděte na něco dalšího.
Cvičíte pro sebe ne pro ego
Jsou mezi námi ti, co chodí to posilovny kvůli ega. Fotí se vícekrát než sáhnou na činku, dělají jen bench nebo se snaží nahnat bicepsy. Pak se chlubí kolik zvedne. Nikdy nevím, kolik jsem zvedl – pamatuji si jen barvy disků, které jsem na čince měl – kolik to je nevím. U cvičení s vlastní váhou se nemůžete srovnávat s ostatními (to ostatně ani tak do fitness nepatří) a tak není tolik místa pro ego. Není to lepší?
Navíc neriskujete zranění při machrování, které se lehce může stát. Jak? Chvilku nad tím zapřemýšlejte.
Je to celkově přirozenější
Cviky s vlastním tělem víceméně vychází z přirozených pohybů, které jsou upraveny pro lepší výsledky, jsou přirozenou součástí našich životů, jsou pro každého známé – od školky jsme každý cvičili pouze s vlastní postavou – kačenky, angličáky, žabáci, dřepy, kliky, přeskoky,… Činky jsou něco navíc. Nejsou špatné, ale jsou pro nás umělé.
Cvičí tak i nejlepší sportovci svých disciplín
S vlastní váhou podle všeho cvičil Bruce Lee nebo dvojnásobný olympijský vítěz ve vzpírání Alexejev (!!!), několik zástupců by se našlo celkově v bojových uměních, ale i v americkém fotbalu. A pro dámy – co takhle Madonna?
Už se nemáte na co vymlouvat….
KONEC výmluvám. Cviky a kompletní cvičební plán najdete tady.
Pokud jste četli celý článek a zároveň jste četli i mé starší články jako o ženách a činkách nebo článek pro začátečníky (a řadu jiných), pak si řeknete jednou píšeš tak a teď jinak. Co si máme vybrat? Chápu vaše zmatení a stojím za vámi.
Vyberte si, co vyhovuje vám – vaši kapse, času, životnímu stylu. Stejně tak mohu napsat proč cvičit s činkami (testosteron, lepší měření si výkonnosti, větší množství cviků(?), více zdrojů,…). Není důležité na jakou stranu se přidáte, je důležité se však na nějakou stranu vydat a na té vydržet alespoň jeden celý cyklus (zpravidla 2-3 měsíce).
Doufám, že vás článek donutil lehce zapřemýšlet a budete o zakomponování prvku vlastní váhy více přemýšlet.
Máte své výsledky s cvičením s vlastní váhou? Pochlubte se!