Už dost výmluvám, že nemáte dostatek času na běhání, cvičení a celkově na všechno. Objevte sílu krátkých, ale extrémních tréninků, které se ukrývají pod zkratkou HIIT (high intensity interval training) nebo pod slůvky intervalový trénink. Za rekordní čas rekordní výsledky.
Kouzlo intervalových tréninku musí každý objevit sám a každý si jej později zamiluje nebo začne nenávidět. Intervalový trénink nevznikl jen pro lidi “bez času”, ale oddávají se tomuto stylu tréninku i profesionálové ve svých sportech. Vítejte v pekle extrémního spalování kalorií a na konci tréninku vám může být hodně špatně.
Varování: HIIT není pro každého! Je pouze pro lidi, kteří chtějí trpět, ale pak sklízet velké plody.
Co je intervalový trénink?
Je to velmi jednoduché na vysvětlení i na provedení. Jedna se o kombinaci dvou intervalů. Tyto intervaly se střídají několikrát, jeden z nich je prováděn na úrovni 90 až 95% výkonu a druhý je vkládán na zklidňování (okolo 50% výkonu). Zklidňující část je tam z důvodu, aby se tělo trošku uklidnilo a mohlo naplno pracovat při dalším intervalu.
Nejlepší je asi dělat intervaly při běhání, kdy asi nejlépe regulujete svůj výkon. Zařazujte sprintové úseky v kombinaci s výklusem. Můžete to zkusit na kole či bruslích, ale běh je opravdu nejlepší.
Intervaláky (HIIT) jsou účinné v boji s nadbytečným tukem, pomáhá metabolizaci glukózy a rovněž navyšuje kondici.
Časové intervaly by měly být v poměru 2:1 – 20 sekund sprintu: 10 sekund výklus nebo dvojnásobek. Vystřídejte nejlépe šestkrát a vícekrát. Záleží na vaši kondici i časovém omezení.
Celý trénink vám zabere 10- 20 minut a budete vyšťavení a budete i šťastní, protože to máte za sebou!
Srovnání HIIT s normálním během
Podle jedné ze studií bylo naměřeno, že klasickým běháním se stálým tempem pálíte kalorie ještě zhruba hodinu až dvě po ukončení běhu. U intervalového byly naměřené hodnoty čtyřnásobné – pálíte až 6- 8 hodin po skončení tréninku.
HIIT je tak i skvělý pomocník pro hubnutí a může být součásti vašeho programu. Mějte však na paměti vaši kondici, která nemusí být zrovna pro intervalový trénink ideální. Mějte alespoň základní kondici a něco málo odběháno předtím. Není rozumné z ničeho nic jít do intervalového tréninku.
Je to zábava
Musí vás to i bavit, jinak to nemá smysl. Když si zařadím intervalový trénink, cítím se po něm úplně jinak než po běžném běhu. Cítím se bez energie a na zhroucení po doběhnutí, ale stačí chvilka na obnovu a je všechno super a i pro tyto pocity po doběhnutí miluji HIIT. I když mi je občas špatně, ale to k tomu patří. Tak se pozná efektivní trénink 🙂
Máte zkušenost s intervalovým tréninkem? Pomohl vám? Jak často jej zařazujete?