Váha trápí zhruba každého druhého (50% má nadváhu), způsoby jak zhubnout hledá dle statistik tisíce lidí denně. Jenže hubnutí je jedna věc, ta druhá je to, co následuje mnohdy potom – jo-jo efekt. Jak se mu vyhnout?
Co je jo-jo efekt? Zhubnete a následně přiberete ztracenou váhu zpět, někdy něco navíc. Tedy efekt jo-ja, kdy jde známá hračka dolů a vrácí se zpět.
Připadá mi, že hodně lidí nechce hubnout, protože se spíše bojí toho, že přibere zpět a tak raději zůstanou na tom, jak jsou teď.
Vysledoval jsem to z několika reakcí, které jsem sesbíral na Facebooku, kde jsem rozmísťoval informace, které by měly lidem pomoci zhubnout.
Místo reakci typu: “Zkusím to.”, “Vypadá to fajn” nebo “super proměna”, se objevily na Facebooku reakce jako “to je nezdravé”, “tato dieta je špatná”, “jasný jo-jo efekt”, “tak rychle hubnutí není zdravé” nebo nesmysly typu “určitě to je díky pilulím a pak to přibere zpět”.
Obsah
Co jsem tam psal?
Jednou to byl článek o nízkosacharidové dietě, potom výsledky jednoho hubnutí od klienta výživového poradce, které jsem dostal za úkol propagovat právě na Facebooku.
Nízkosacharidovka (přesněji pomalosacharidovka) může být kontroverzní, ale má výsledky tisíců lidí. Jo-jo efekt může nastat, ale lidé, kteří zhubnuli pomocí této stravy, dosáhli nejlepší formy i zdravotního stavu za celý svůj život! Možná to není strava na celý život, ale je to strava pro lepší zdraví. (Podobného efektu lze samozřejmě dosáhnout i jinou stravou)
Dále byl předmětem příběh jedné klientky poradny, které se podařilo zhubnout 40 kg za 11 měsíců. Uznání se nedočkala, ani otázky jak. Dočkala se pouze “počkej na jo-jo efekt” nebo “až přestaneš jíst ty preparáty, tak přibereš!”.
Hubnoucí plán stavěný na změně jídelníčku, úpravě poměru sacharidů, bílkovin a přidání pohybu se ukázal býti také strašákem a věcí, která je pro lidí bojící se jo-jo efektu příliš. (Daní lidé se ani neproklikli, aby si přečetli o čem to je!)
Diety odsouzené na jo-jo efekt
Sociální sonda ukázala, že skupina lidí snažící se zhubnout(nebo má alespoň zájem hubnout) se bojí jo-jo efektu a vlastně neřeší, co stojí za danou proměnou či tipem.
Nakonec je chápu. Na Facebooku je skvělé, že to není anonymní prostředí a můžete si prohlédnout, kdo jsou ti lidé zač.
Jsou to lidé často věřící na pochybné diety, kterým bezmezně věří a ty jim nevadí. Příkladem jsou “diety modelek”, “banánové diety” či “mléčné diety”. Při těchto dietách zhubnou tři kila za týden (podívejte se na vzorový jídelníček těchto diet a zjistíte proč “hubnou”), ale hned ta kila přiberou zpět… To je jo-jo efekt! Na Facebooku celkem sandno poznáte, jak se kdo chová a čemu kdo věří…
Nevěří změně jídelníčku, věří blbostem.
Jak se vyhnout jo-jo efektu?
Stačí nespoléhat na diety, ale spoléhat na změnu životního stylu. Co je změna životního stylu? To, co bylo předloženo do davu – jídelníček a pohyb.
Pokud by však nechtěl daný člověk přecházet kompletně na nízkosacharidovku může se poučit.
Z nízkosacharidovky si může člověk odnést přístup se sníženým příjmem sacharidů, navýšit konzumaci luštěnin či zeleniny a tím snižovat svou váhu či si ji udržet.
Osobně považuji jo-jo efekt spíše za problém s myslí. Pokud jednou člověk něčeho dosáhne (počátečním “utrpením” v posilovně, změnou starého režimu, zlepšením zdraví a kondice), tak těžko bude chtít se vrátit zpět.
Jo-jo efekt by tedy neměl nastat, pokud ten člověk si nakonec tu proměnu užil a má rád svůj nový stav a zamiloval si jídla, které jedl během.
Jo-jo efekt nastane, když člověk odešel na rychlodietu, kterou našel v magazínu a je pojmenována po jednom jídle – banánová, mléčná, … Tam si člověk proces nikdy neužije, je zklamaný a těší se, až bude po procesu, kdy se zase nadlábne.
To je rozdíl mezi dietami a životním stylem. A stejně tak mezi jo-jo efektem a mezi stavem, kdy nenastane.
Chcete-li zhubnout, nebojte na jo-jo efekt
Pokud si jednou řeknete, že chcete změnit svůj život ve směru zdraví. Tak to udělejte tím nejčistším možným způsobem – změna jídelníčku a jeho úprava, zařaďte pohyb a všechno půjde. Nehledejte v tom žádný podvod ani jo-jo efekt. Zkuste místo toho začít hledat to dobré a poučit se z toho, co vám může daná strava, jídelníček či pohyb přinést do života.
Neříkám, že je špatné mít pochybnosti, ale je dobré si také projít nějakým ověřením svých dojmů. Rozkliknout si článek a přečíst si jej celý. Postavit způsob hubnutí / příběh “před soud” – je dostatečný kalorický příjem? Jsou zastoupeny bílkoviny, sacharidy i tuky? Vydržím podobnou změnu delší dobu či mohu si z dané metody něco vzít? Projde to sítem, jak spatřit, jestli je to dobrý fitness/hubnoucí produkt?
Jo-jo efekt je strašák, ale úplně zbytečný, hlavně v případech, kdy si ten člověk za tím jde sám.