• You are here:
  • Home »
  • Hubnutí »
proc nehubnete?

Zkusili jste všechno a nehubnete? Nebo se váš pokrok najednou zastavil? Zkuste si tento test proč tomu tak je!

Zhubnuli jste hodně, chcete v tom pokračovat, ale už to prostě “nejde”? Snažíte se dělat cokoliv pro úspěch při hubnutí, ale jakoby se vesmír rozhodl, že vám tu proměnu nedopřeje? Nebo to prostě nejde jak má? Je na čase udělat si vlastní revizi všech elementů, které za tím mohou stát.

Množí se mi dotazy typu co mám dělat abych zhubnula, když už jsem všechno změnila a pořád nic nebo co dělat po razantním úbytku kilogramů, když se propad dále zastavil. Řešení je často jednodušší než si myslíte, je to ověření vaši reality, jestli si o ni nemyslíte, že je jiná než ve skutečnosti je.

Děláte skutečně “všechno” co můžete?

“Změnila jsem jídelníček, začala jsem cvičit a pořád nic :(” Tyto dvě ingredience by měly stačit k úspěchu, pokud jsou správně praktikovány – nejlépe zároveň a opravdu důsledně zapracovány do našich dnů. Jenže to bude zřejmě problém, proč to nejde.

Změna jídelníčku je často v tom, že zmenší porci, vezmou si sušenky na svačinu (které obsahují hromadu cukru). Jak probíhá cvičení nevím, ale je to v takové situaci poměrně jedno, protože hlavní faul je v tom jídelníčku.

Při změně jídelníčku často dotyčná osoba přijímá málo živin a s velmi nízkou hodnotou pro tělo, které si z té stravy vezme velmi málo a nijak to pak neužije při spalování. Sušenky z reklam se sice tváří jako to nejlepší, co můžeme jíst, ale i kus ovoce je vhodnější potravina než balíček sušenek.

Nebo také chybou změny jídelníčku je třeba mírná úprava jeho částí, které mohou být účinné v boji, ale pak to ve finále selhává na “něco malého na zub”. Takové neškodné sladkosti a mlsání způsobilo více škody než si myslíte.

Jak si ověřit, že jídelníček a strava je na “správné cestě”

Zodpovězte na tyto body:

  • skládá se s výživově hodnotných potravin (čím čerstvější tím lepší) – zelenina, ovoce, luštěniny, maso, rýže, brambory, vejce atp.
  • máte dostatečné porce, které vám zajistí to, že nebude zahánět hlad mezi jídly čímkoliv (vystavíte se tak riziku nekontrolovanému požívání jídla)
  • sladkostí ani sladké obecně není součásti dne (opravdu vůbec žádné části a neobjevuje se ani v nákupním košíku)
  • nejím polotovary z obchodů
  • neujíždím na televizních drogách (brambůrky, tyčinky,..)

Změna jídelníčku pro skutečně funkční proměnu musí být velká oproti tomu, co jste byli zvyklí.

Než začnete panikařit, že se nic neděje, ujistěte se, že jste změnili jídelníček před měsícem a ne včera či před pár dny. Měsíc je taková ideální doba, kdy můžete celkem s jistotou vyhodnotit úspěšnost.

Co když se proměna zastaví…

Stává se poměrně běžně, že při hubnutí z vysoké váhy velmi rychle zhubnete třeba i 10% váhy (př. ze 110kg na 100 kg) a možná i více. Jenže pak se něco stane a dále už to prostě nejde. A to jíte pořád stejně jako při úspěšné redukci váhy.

Tělo si zvyklo na určitý standart a dále už není důvod pro tělo něco řešit. Každá změna v životě má určitou hranici, kam až může zajít. Po pokoření té hranici a jejím posunutí můžeme zase pomocí jinou změnou nebo dalším řezem do potravin, které se nezdají být neideálnější třeba po kontrole etikety.

Na zhubnutí z těch 100 – 110kg (samozřejmě když na těle je evidentně tuk a není to člověk s vypracovanou postavou) není potřeba dělat moc, stačí vyhodit z jídelníčku sladkosti, sladké pití, a trošku přejít na rozumnější stravu než uzeniny. A třeba vypustit i alkohol.

Pak nastane ta další část, kdy je třeba zaříznout další. Třeba jste snídali sladké cereálie s mlékem. Nahrazení tohoto jídla něčím rozumnějším (třeba vejce) hned ušetříte několik kalorií a hlavně se zbavíte celkem velké části příjmu cukrů z vaši stravy. Taková změna může v horizontu půl roku pomoci dalším jednotkám kilo dolů.

Další jsou změny typu postupného snižování cukru v kávě, nahrazení sladkého jogurtu bílým atp. Pak už je to jen na vašem detailnějším rozboru toho, co jíte pravidelně a je tam prostor to změnil či nahradit lepší alternativou.

Samozřejmě velmi pomůže i jakýkoliv další pohyb, který přidáte do vašich dnů – pokud jste třeba této kapitole tehdy nevěnovali pozornost, tak je to klíč k další redukci váhy, ale i lepší náladě.

Pár otázek, které vám pomohou pomoci v zjištění příčiny prozatimního neúspěchu

Odpovědi jsou zcela na vás, pokud někde bude NE, pak je to něco na co se zaměřte a s velkou pravděpodobnosti příčinou.

  • Jím správně?
  • Jím dostatek?
  • Piju dostatečně?
  • Spím kvalitně?
  • Nestresuji se příliš a zbytečně?
  • Věnuji péči o fyzickou stránku těla dostatek času – cvičím, běhám, chodím na procházky?
  • Kolik týdnu/měsíců je to od té doby, co jsem změnil/a jídlo a začal/a cvičit? Je to víc než měsíc?

A určitě si najdete své další otázky.

Tak jděte do revize!

Tuto metodu používám snad ve všech oblastech mého života (otázky jsou samozřejmě upraveny, dle dané oblasti) a je to velká pomoc, když se najednou z ničeho nic třeba nedaří to, co šlo do teď. Nebo když něco udělám a nemá to žádný efekt, tak zkouším detailně rozebrat proč tomu tak asi je.

Děláte něco podobného?

Leave a Comment: