Proč a jak si vést svůj tréninkový deník?

Pokud je fyzická aktivita pevnou součásti vašeho života a víte, že se chcete posouvat vpřed, je téměř nezbytné vést si svůj tréninkový deník. Proč bych si ho měl vést a jak?

Nic není nutnté, ale pomůže vám to. Ať už pro vaši motivaci, kdy si uvědomíte, že rok staré záznamy jsou výrazně slabší než ty dnešní, nebo pro přehled, který rok či měsíc jste byli na vrcholu třeba ve sprintu na 100 metrů. Či zda-li jste v daném období byli nemocní či zranění.

Jak si vést tréninkový deník

Je to zcela na každém člověku, jak si ho povede. Osobně jsem přecházel na různé způsoby, několikrát jsem to zkoušel i bez deníku úplně a přicházel co mi vyhovuje.

Můžete si to vést papírově, vytvoříte si v Excelu tabulku v záhlaví pole pro datum a první sloupec bude tvořit název cviku či trasa běhu nebo trasa na kole,… A do každého políčka si napíšete kolik jste zvládli opakování a s jakou zátěži, či čas či cokoliv jiného. Do patičky můžete přidat komentář, jak dobře jste se cítili, co se vám nelíbilo, popsat aktuální problémy – bolest ramena, únava z práce, po nemoci.Můj deník z roku 2012:

Můžete využít elektronického věku a internetu. Můžete to udělat stejně akorát nemusíte nic tisknout jen píšete rovnou do počítače. Můžete si stáhnout nějaký program do počítače, který je na to vhodný nebo můžete využít sociálních síti k tomu určených.

Oblíbil jsem si Endomondo a užívám teď výhradně jen tuto aplikaci. Na kole a při běhu mi to zaznamenává trasu a pak nahraje na internet. Podobně mohu přidat třeba trénink v posilovně, box, bojové umění, lyžování,…. Můžete si projít přehled obdobných aplikací pro váš trénink a vybrat si svou.

Možností je mnoho. Koupit si speciální diář, aplikaci pro mobil stavěnou přímo na zaznamenání cviků, spoléhat na vlastní hlavu, psát blog, psát si deníček slovně celý.

Příklad tréninkového dne v deníku

24. 4 . 2012

  • posilovna – nohy, břicho
  • dřepy 3x 12 – 2x žlutý kotouč, výskok k břichu 3x 20, výskoky na bednu 3 x 20, leg press 3x 20 – 150
  • sklapovačky –  3x 20, climber – 1x 60, kolo – 1x 30
  • cítil jsem se dobře, na konci silná bolest všeho, po tréninku shake z tvarohu

Proč si vést tréninkový deník

Jak už jsem uvedl na začátku je to i o motivaci. Pokud se cítíte, že už stojíte, zkuste si ho začít vést, pokud jste nezačali. Pokud si jej vedete, podívejte se měsíce zpět a srovnejte si výkony s dnešními. Pomůže vám to. Bez deníku nevíte nic. Klidně se foťte každý měsíc pro představu zlepšení.

Dále je to dobré i jako pohled na chvilky, kdy to šlo všechno jinak. Překonávali jste každou malou překážku. Může vás to posunout vpřed, dodat sebevědomí.

Tréninkový deník vám pomůže i při plánování nové sestavy, budete vědět, jak vám to šlo dříve a můžete si zapisovat a zapamatovat tak, které cviky vám opravdu pomohly a které ne až tolik. I to můžete vyčíst z deníku.

Vedete si tréninkový deník? Co používáte za nástroje nebo jakým způsobem si ho vedete?

Leave a Comment: