• You are here:
  • Home »
  • Kardio »

Jak vyzrát na běháni v zimě – co si obléci a obout

Prosinec je tady, někde už jsou pole pokrytá bílou vrstvou sněhu. Pro někoho doba utrpení, pro někoho doba tréninku, stejně jako kterýkoliv jiný den. Jak běhat v zimě a neublížit si při tom?

Běhání v zimě má trošku odlišná pravidla od toho letního běhání při sluníčku a teplých dnů. Musíme si dávat pozor na nachlazení, reagovat více na tepovou frekvenci, ale i pozor kam šlapeme.

Jak předejít nachlazení při běhání v zimě

Neběhat…

…nebo se dobře obléci a nejlépe nějaké funkční prádlo, které nás udržuje v suchu po celou dobu běžeckého výkonu. Termoprádlo je v posledních letech všudypřítomné a věřím, že nějaký kus již doma máte. Investice je sice zpočátku celkem vysoká, ale takový kus oblečení je praktický a můžete jej nosit i při lyžování či jiných zimních radovánkách.

Důležité je oblečení vrstvit a to v tenkých vrstvách, které vás nebudou omezovat v pohybu, což je při běhu důležité.

Nepodceňujte přikrývku hlavy. Hlava je místo, kudy nejvíce odchází teplo a také zřejmě nejzranitelnější z hlediska nachlazení. Nepohrdněte i šálou nebo praktičtější návlek na krk, pokud nemáte límec součástí některé z vrstev oblečení.

A nohy v teple jsou dalším důležitým prvkem. Teplé a hrubší ponožky jsou určitě užitečné pro běžecké dny v zimě. Praktické jsou i návleky na boty.

Jak se obout?

V jiných než klasických sportovních botách se běhá celkem špatně, proto i na zimu můžeme takové zvolit, nejlépe nějaký starší pár, kterého už není “škoda”. Důležité je si nazout více vrstev ponožek nebo jedny hrubé, které nás ochrání před nachlazením od nohou. Nebo můžete investovat do speciálních, které chrání nepromokavá voděodolná vrstva.

Zkuste si projít obchody se zaměřením na sport a třeba objevíte nějaký poklad, který vám běh v zimě usnadní. Na internetu určitě seženete boty na zimní běh také, pohybují se v ceně minimálně na dva tisíce, což nemusí být pro každého přijatelné.

Pokud budete běhat ve svých celoročních botách, snažte se vyhýbat blátu či závějím, které vám udělají louži uvnitř bot a není to nic příjemného.

Hlavně opatrně

Můžete být sebelépe oblečení, ale stejně můžete dopadnout špatně. Běh v zimě je nebezpečný. Nevinně vyhlížející cesta najednou začne klouzat, i když vypadala zcela normálně. Opatrnost na prvním místě. V zimě nečekejte útoky na osobní maxima, spíše udržení kondice.

Jelikož je brzy tma nebo celkově přes den může být zataženo, vyplatí se mít na sobě reflexní pásky či přímo reflexní prvky na oblečení. Zachráníte si tím klidně i život. Nedoporučuji mít při večerních bězích v zimě sluchátka.

Běhám v zimě?

Někdy, záleží na situaci. V zimě je pro mě příjemnější zkoušet nové sporty jako třeba squash, badminton či plavání než běhání v mrazu, které je pro dýchací cesty velká zátěž (určitě dýchejte přes nos, pokud se v zimě hýbete venku!). Běhání upřednostňuji ve zbylých ročních obdobích.

Máte nějaké fígle na zimní běhání? Běháte v zimě nebo upřednostňujete halové sporty?

Leave a Comment: