• You are here:
  • Home »
  • Ostatní »

Jak se stát nebo být zdravým, když nemáme peníze nebo chceme šetřit

Zdraví něco stojí. Zdravý životní styl se někdy může zvrhnout v pohromu pro rozpočet, pokud k tomu přistupujete nerozumně (chci běhat => nové oblečení, boty za 2000, sporttester), jako to často lze vidět okolo. Připravil jsem pro vás řadu tipů, jak být zdravým a fit i v případě úspor či chcete-li omezit své výdaje.

Můžete si vybrat, kdy chcete platit za zdraví. Teď při výběru “dražšího” jídla nebo později při výdajích na léky a doktory v případě, jdete-li cestou levných kalorií a jídla pro popelnici. Zkusím se zaměřit spíše na u první možnost, protože ta je jednoduše přijatelnější pro každého.

Zdraví sice něco stojí, ale nemusí to být celé jmění.

Vynechte posilovnu (a žrouty peněz)

Všude píšu o nutnosti posilovat a najednou vám vmetu tohle? Jednoduše, nejlepší nástroj pro posilování má každý u sebe – své tělo. Zkouším již několik týdnu tento přístup a nezaznamenal jsem nikdy lepší a rychlejší výsledky (chystám se to sepsat, tak vydržte). Nemusíte kupovat permanentky do fitness center, na lekce zumby či skákaní na trampolíně.

Schody jsou zdarma, kopce jsou vám volně přístupné a vaše tělo má také, co nabídnout. Nevěříte?

TIP: Pokud chcete cvičební plán a inspiraci na cvičení. Podívejte se na můj e-book, který ušetří čas i peníze.

Nakupujte ve větším množství

Větší balení často znamenají úsporu financí, znamená to i úsporu času, kdy nemusíte tolikrát do obchodu. Jednorázově utratíte více, ale ušetříte, když omezíte jednodenní nákupy.

Schovejte si zbytky

Vidíme sice v amerických filmech (a možná i v řadě domácnostech u nás), že lidé po jídle smetou zbytky do koše, je to však nesmysl. Konzumní doba nás tlačí kupovat vše nové. U jídla, které si navíc vaříte čerstvé, není žádný důvod k tomu ho vyhazovat! Klidně si jej dejte jako svačinu do práce, další oběd či večeři. Nikdy nemrhej jídlem, jsem slýchával a je to dobrý přístup. I jídlo v restauraci si nechte zabalit, slušně poproste a máte na později. Jídlo na druhý den není jídlo z koše.

Kupujte sezónní jídlo

Zdeněk Pohlreich (mám ho rád, a vy?) často doporučuje restauracím vařit z čerstvým a lokálních surovin, což většinou znamená i sezónních. Jídlo v sezóně je levnější. Jaký vidíte smysl kupovat jahody v lednu? Snažte se přizpůsobit svůj jídelníček k sezóně. Často tak ušetříte. Příklad cena melounu někdy v dubnu a v červenci (20+Kč vs. 6-8Kč / kg). Rajčata jsou na tom podobně.

Připravte si to sami

Není příliš důvodů kupovat předpřipravený natrhaný salát, když si můžete koupit čerstvý v mnohonásobně levnější variantě. Ušetříte sice čas (čas=peníze?), ale je to celkem blbost a nerozumný výdaj. Proč kupovat drahé věci, když to stejné můžete koupit za x krát méně?

Vyjednejte si lepší taxu v posilovně

Když musíte, musíte. Posilovna je super, má bonusy. Někdy vám opravdu tělo nepostačí a ta atmosféra v posilovně nasátá potem a testosteronem. Zkuste o ceně jednat. Nepřijměte hned první, co vám řeknou. Zkuste se připojit ke kámošovi nebo zkuste zaplatit na déle. Ale neuzamykejte se tam na déle než musíte.

Levnější zdroje bílkovin

Bílkoviny jsou pekelně drahé. Cesta masa je hodně náročná na finance. Existují však levnější zdroje – přepočet na peníze a gramy bílkovin to vychází takto: mléko, vejce, whey protein, burákové máslo, tuňák v konzervě, cottage a fazole.

Rozděl a panuj

Nakupovat ve více obchodech může ušetřit trochu peněz. Máte-li čas a motivaci, zkuste to. Tento tip není moc pro mě, nesnáším nakupování 🙂

Používejte internet

Jak my může pomoci??? Jednoduše. Tento blog je příkladem. Šetří vám peníze, které byste jinak zřejmě investovaly do trenéra nebo do knih. Internet nabízí spoustu věcí zdarma. Na Youtube si najdete ukázku cviků i recepty. Nemusíte utrácet ani korunu. A internet si můžete natáhnout od souseda, nebo raději ne…

Pijte vodu

Je zdravá. Jasně to ví každý. Pitím vody, hlavně té kohoutkové (máte-li ji navíc pitelnou), ušetříte opravdu hodně. Naučte to celou rodinu a ušetříte stovky měsíčně. Vypiju-li pět litrů denně vody z kohoutku zaplatím halíře, budu-li stejně množství konzumovat z láhve (1,5l – 10-15Kč, může být?), zaplatím třeba 50 – 60 korun denně na tomto (jedná se o vodu, co kdybych pil kolu nebo džus?). Měsíčně pak ušetříte 1500 – 1800 Kč => jedna osoba. Za kohoutkovou? Možná se dostanu na korunu, možná i na dvě 🙂 Nekupujte drahé pití, sycené bůhvíčím.

Zkuste mražené

Čerstvému se nic nevyrovná. Mrazící boxy často skrývají poklady, které škodí pouhým pohledem na ně, nabízí však i dobré zboží, které můžete využít pro váš rozpočet. Jednodruhová zelenina či ovoce není prostor pro nějaké škody. Proč to nezkusit? Dejte tomu šanci.

Kombinujte chůzi s transportem

MHD není zdarma, benzín také něco stojí… Chůze je opět zdarma, kolo také. Není to situace použitelná vždy a všude, ale když je pěkné počasí? Čerstvý vzduch do plic a prokrvení mozku může být dobrým startem pro pracovní den v kanceláři. Řada firem již poskytuje i úložnu kol, sprchy a jde vstříc tomuto druhu transportu.

Mám takový tip, oblečte si toto tričko a řiďte se tím 😉

tricko-burn-calorie-not-oil

Tričko Spal kalorie, ne naftu / benzín / ropu

Jezte doma

Staré známé, ale děláte to? Restaurace jsou drahé, donáška pizzy není zdarma a okénka s fast foodem to také nedělají zdarma. Jídlo doma navíc snadněji kontrolujete a máte přehled, co sníte.

Nakupuj u svého farmáře

Poslední léta toho jsou plné noviny v seznamu tipů podobných tomuto. Často si představuju člověka, který po práci se vydá na dvou hodinovou cestu na farmu, aby si koupil svazek ředviček a dva litry mléka a jel zpět. Často to takto na mě působí a možná to občas vnímáte stejně. Někdy je tato možnost nemožná, ale tam, kde je určitě ji využijte. Je fajn si popovídat přímo s člověkem, který na tom pracuje, víte, že jej přímo podporujete a neživí se na tom další článek. Často můžete i ušetřit… A když se vydáte na tu dvouhodinovou cestu, zkuste jet na kole 😀 A vezměte toho více, jinak to nemá potenciál šetření 😉

Kolik tímto ušetřím?

Jdeme do tvrdé reality čísel, abychom viděli, na kolik jsou životaschopné tyto tipy. Vezmeme to bod po bodě a vztáhneme to na jednoho člověka (asi vezmu příklad ze sebe).

  • 500 – 1000 Kč permanentka (nevím přesně nikdy jsem to nekupoval)
  • stovky Kč díky množstevnímu nákupu
  • desítky Kč díky zbytkům
  • stovky Kč za sezónní
  • stovky Kč za bílkoviny
  • 1500 Kč za vodu
  • stovky za benzín
  • stovky za jídlo doma

Když to sesumíruji může z toho vyjít částka 2 – 3 tisíce na jednoho za měsíc. Některé body jsem vynechal, protože je již děláte a nemáte, kde snižovat. Některé vůbec neužíváte, atp. Částka může být u každého úplně jiná. I to, co vyšlo mi, je trošku přestřelené, ale minimálně stovky korun by to byly…

Vaše tipy?

Doplňte můj seznam o vaše tipy na šetření, když nemáte peníze na rozhazování. Praktikujete něco z výše uvedeného?

Leave a Comment:

2 comments
irena says 14.4.2014

Přeji pěkný den Michale. Výborný článek ostatně jako všecky. Mám dotaz, proč fazole jsou na Tvém hubnoucím jídelníčku. Podporují hubnutí?

Reply
    Jana Tomanová says 14.4.2014

    Díky za pochvalu!
    Fazole jsou hlavně skvělým zdrojem bílkovin, složených sacharidů, vlákniny a spousty antioxidantů. Jestli nějak podporují přímo hubnutí nevím, ale minimálně tím, že mají hodně vlákniny i bílkovin, tak k němu mohou přispívat 😉 Hlavně je to věc z pole a ne továrny, což je možná ještě důležitější…

    Reply
Add Your Reply