Jak nakládat správně činku

Říkáte si, že to je snad jasné a že na to nepotřebuji návod, ale stále existují takoví, kteří si přivodí zranění při této činnosti. Než vejdete do posilovny znovu, přečtěte si, jak na to.

Činka se může také časem unavit a když se s ní bude pracovat nesprávně její životnost se může zkrátit. Možná se to zdá, jako hloupost, ale činka se s každým zvednutím, položením a cinknutím kotouče opotřebovává a tvoří se na ní mikrotrhlinky, které nejsou okem vidět a právě ty se mohou časem spojit a činka praskne. Nejedná se o krátkou dobu – činka praskne za rok. Činka má životnost desítku let, ale proč ji zbytečně ubírat na formě…

  • Nakládejte, co největší kotouče, které jsou možné.
  • Kotouče nakládejte ve smyslu na středu největší a směrem ven se zmenšují. Kvůli absorbci nárazu při pokládání je lepší, když to schytá největší uprostřed.
  • Pro vaši tréninkovou váhu se snažte užívat, co nejmenší počet kotoučů. Kotouče se při zvedání otírají a narážejí do sebe.
  • Používejte správný druh kotoučů. Je rozdíl, když chcete zdvihat těžké váhy a když lehké. Rozdíl poznáte pogumovaným vnějškem kotouče, ty jsou na těžké váhy – pro dřepy, bench či mrtvý tah.

Jak se vyhnout zraněním

Kotouč něco váží a pokud nakládáte činku na stojanu, je možné, že pokud odeberete jednu stranu, činka se převáží a může způsobit vážná zranění vám nebo kolegovi, který nedává pozor. Vždy s naprostým soustředěním sundávejte své závaží. Pokud je těžké, požádejte kolegu a sundávejte je zároveň.

Věřte nebo ne, ale skončit s tréninkem kvůli rozdrcené noze kvůli kolegovi nepozorném pošukovi není to o čem máte snít. A bohužel stává se to…

Příště pozor na nákládání činek a věřte, jsou mezi námi takoví, co by tento článek měli číst denně, aby to pochopili. A samozřejmě po ukončení série je třeba si činku uklidit!

Zažili jste podobnou situaci při nakládání činek? Převrátila se vám někdy činka na nohu nebo naštěstí jen na zem?

Leave a Comment: