Fitness strategie a které jsou ty správné?

Kolik lidí, tolik různých názorů na cvičení, na počet opakování, na počet sérií. Když se vzděláváte o fitness a cvičení, narazíte na spoustu různých jídelníčků, programů a praktik, že z toho má člověk v hlavě guláš. Jaký je ten správný pro vás?

Žádný…

Každý přístup má své pro a proti a každý vynálezce toho svého řešení bude tvrdit, že je revoluční a funkční. Funkční bude bezesporu. Pokud cvičíme, tělo začne fungovat jinak – pálit tuky, nabírat svaly.

Revoluci si každý představí jinak. Pro někoho to bude kettlebell, pro dalšího spinning a pro jiného třeba TRX. Každý, ať má tu hudbu svou…

Jak se vyznat, co je správně?

Jednoduše. Vezměte si program/přístup určitého borce, kterému věříte a dělejte podle něj. Nemyslím teď zařazovat dvoufázové tréninky denně, když jste sotva začali, ale myslím třeba v počtu opakování, sérií, schéma tréninku (pyramidy, do mrtva, jeden cvik o sto opakováních,…). Zkuste si jej a uvidíte.

Vždy to na vás bude nějak působit. Možná vám bude blbě, protože při zvýšení opakování to celkem hrozí, možná druhý den poznáte nové svaly, možná se zraníte. Ano, každý vám bude tvrdit, že jeho způsob tréninku je nejlepší, že se při něm zraníte, to už je váš problém. Zraní-li se on, stejně zřejmě nepřizná, že je chyba v nastavení tréninku.

Pro začátečníka i další je důležité mít koncept v tom, co dělá. Když začne přemýšlet o svalech, vybere si trénink na svalovou hmotu a vydrží u programu aspoň měsíc a půl, pak jej vymění. Největší hloupost je skákat každý týden na jiný cíl – hodilo by se osekat trochu tuk, tak začneme redukci, další týden vám začnou chybět svaly, tak jdete na budování hmoty a tak pořád dokolečka. Musíte mít jasno, než začnete a pak pracovat směrem k tomu.

Hlavně něco dělejte

Je fakt jedno, co zvolíte za typ tréninku. Jestli Arnolda, Rocka nebo Zyzze či nějakého jiného borce. Když chytnete činky, nikdy to nebude blbě a vždycky to bude fungovat. Když ne, pak víte, že je čas zlepšit techniku. Pokud vás něco bolí a nejsou to svaly, asi děláte něco špatně, tak to opravte. Chybami se učíme.

Fitness má logiku a vždy, když něco vložíte, něco vypadne a je jedno podle koho, to děláte.

Nejdůležitější je vždy akce, nástroje jsou až druhořadé.

Zkoušejte nové věci, nové programy, nebojte se toho, ale mějte cíl!

Leave a Comment: