Proč a jak – o cvičení v pubertě

Posilování je jednou z činností, kterou si člověk může zamilovat a ke které se dostane poprvé většinou v období puberty. Proč si raději zajít do posilovny než věnovat další hodinu hraním počítačových her. Chcete vědět, jak cvičit a co jíst?

Sám jsem několikrát začínal a končil v období puberty s cvičením. Vždy to bylo z důvodu, že mě to přestalo bavit a neviděl jsem výsledky… Chyběla mi i ve věku 15 let i nějaká motivace. V tom věku je spousta jiných lákadel, které jsou pro danou chvíli určitě příjemnější než “trpění” v posilovně, proto je třeba vědět, že chci cvičit, protože chci a ne protože někdo říkal nebo někdo to už dělá. Musí mít svůj silný důvod. Začnu několika důvody, proč začít s posilováním právě v pubertě a proč se na něj nevykašlat. Nedělejte zbytečně stejnou chybu jako já.

Proč cvičit v pubertě

V tak nízkém věku jako je 15-17 let se jakákoliv změna projevuje na každém rychle, pokud není extrémně hubený či tlustý. Progres jde vidět klidně za dva týdny (tedy vidíte ho vy), což je rozhodně motivující. Tělo je čerstvé na všechno a nemá problém s regeneraci. Zvládne rychlé nabírání svalové hmoty i síla roste rychlým tempem. Za všechno může testosteron, který právě v tomto období zažívá největší rozkvět. Tohoto období je proto třeba využít a vymačkat z něj, co nejvíce a posilování vám hodně pomůže (klidně jako doplňkový sport). Nezačínejte s činkami dříve než po nějakém patnáctém roku.

V posilovně často člověk poprvé poznává své hranice a hranice svých schopností. Je určitě dobré vědět o nich dříve než přijde na reálné měření sil, ať už je jakékoliv. Uvědomění si svých hranic může posunout puberťáka hodně kupředu, pokud myslí zájem o zlepšování sama sebe vážně.

A co vám budu povídat. Je to období, kdy začíná zájem o opačné pohlaví. Sebevědomí se v posilovně získává celkem snadno a toho je určitě potřeba při kontaktu s prvními zástupkyněmi opačného pohlaví…

Navíc v pubertě máte spoustu času. Než jej zbytečně ztrácet hraním počítačových her nebo budováním závislosti na alkoholu, je lepší jej investovat do sebe. Posilovna je jednou z možností.

Jak cvičit v pubertě

Nadšení v tom věku není problém. Začít chodit do posilovny není problémem žádného kluka daného věku. Horší je to vydržet tam druhý měsíc. Přestane jej to bavit. Proč? Několik důvodů jsem už jednou sepsal, ale asi největší je, že přehnal tempo.

Nejlepší pro začátek je chodit cvičit třikrát týdně a postupně přidávat, pokud začne člověk cítit, že už potřebuje více. Jakmile dosáhnete fáze závislosti máte skoro vyhráno. Pak už porazit první krize a výpadky po nemocích a jste tam, kde máte být.

Pro mladého člověka v 15-17 je nejdůležitější začít cvičit celé tělo. Posílit trup je základ. Na trupu stojí všechno ostatní. Bez pevného základu nemůže mít člověk kvalitní výsledky a těžko se mu bude stavět trénink na části těla. Navíc riskuje poškození zdravého vývoje – celkově kostry, ale také páteře nebo hrudníku. Pokud jste v pubertě a začínáte, začněte s trupem.

Nejhorší věc je dělat jen cviky na jednu část těla (obvykle něco jako prsa a triceps a biceps) a na zbytek se vykašlat. To je ten nejhorší přístup a právě to je ten rizikový přístup. Dělejte dřepy, zkuste mrtvé tahy, tlaky (bench press) vše s malými váhami nebo naprázdno a dbejte na správnou techniku nebo cvičte s vlastním tělem, které vám dá pro začátek to nejlepší.

Tento základ je třeba dělat alespoň 2-4 měsíce. Na dobrém základu se staví velmi dobře, hůře se pak dohání zanedbaná příprava. A důležitá je i pravidelnost cvičení. Když je v plánu pondělí, středa a pátek jako posilovna, je nutno tam jít.

Jak jíst

Nesmíte se bát jíst jinak než všichni ostatní ve věkové kategorii. Opět platí, že pravidelnost se vyplácí. Jídlo pětkrát i šestkrát denně. A platí, že jíte podle cíle, ne podle současné nálady. Nebojte se v tomto věku chystat si svačiny sami. Je to nejlepší způsob, jak se naučit pracovat s jídlem. Pokud se to naučíte v pubertě, máte vystaráno do budoucna.

Suplementy nemá cenu v pubertě řešit. Raději se zaměřte na kvalitní pevnou stravu než na prášky. Ve vývinu těla je lepší mít plnohodnotnou stravu než tu suplující něco.

O jídelníčku nebo tréninkových programech se určitě dozvíte z dalších článku na blogu.

Leave a Comment: