Fitness101.cz
Shares

15 důvodů, proč pít více kávy (a chtít kofein)

Káva je nápoj, bez kterého si mnoho lidí nedovede představit svůj den. Existují i opravdoví závisláci na tomto nápoji, jejich závislost jim může pomoci k řadě nejen zdravotních benefitů. Proč pít kávu?

Kromě jakéhosi společenského statusu, konvence či jen odpočinku u šálku je káva užitečná i pro vaše tělo. Prosím vás, píšu o kávě ne o náhražkách, které nemají s kávou nic společného a o jejich původu není příliš známo. Navíc o obsahu kofeinu se tam dá polemizovat. Budu se věnovat výhodám pocházejících z pití spíše kávy než čaje, který kofein obsahuje také.

Káva jako prevence

Pitím kávy snížíte riziko rakoviny prsu či srdce, látky z kávy neutralizují volné radikály, které způsobují záněty, preventivně účinkuje proti cirhóze jater. Dalším významným faktorem kávy je vliv na krevní tlak a snížení možnosti demence v pozdějším věku. Tento faktor je ovlivněn polyfenoly.

Kromě rakoviny a cirhózy jater minimalizuje riziko Alzheimerovy choroby o 65% při pití 5 šálků denně. Nebo také pomáhá v boji s diabetem typu II.

Káva jako odborník na pokožku

S kávou bude vaše pokožka mladší a zdravější, což dodá i celkově lepší vzhled celé vaši osobnosti. Pomůže také růstu vlasové porostu, který podporuje.

A co je ještě lepší? Káva se svým nakyslým pH je účinná v boji proti akné a vytváří na pokožce ochrannou vrstvu. Daná vrstva je také nápomocná pro ochranu před UV zářením a opravě po vystavení tomuto nebezpečnému záření.

Káva jako pomocník v tréninku i životě

Káva je považovaná mnohými za „energeťák“. Díky přítomnosti kofeinu má člověka nakopnout – po probdělé noci či před tréninkem formou pre-workoutu. V této oblasti na každého člověka působí jinak. Ale nárůst energie by měl pocítit opravdu každý uživatel. Kromě energie by měla káva zlepšit vaši reakční dobu i pozornost. Tyto asociace jasně naznačuji podporu činnosti mozku.

Z tréninkového hlediska káva pomáhá při bolestech svalů, zlepšuje váš spánek (nepijte před spaním!) a kofein je také učinný proti depresím.

Proč pijete kávu vy? Kolik ji vypijete?

Leave a Comment:

3 comments
Add Your Reply