Fitness101.cz
Shares

10 důvodů, proč začít dělat dřepy, pokud jste ještě nezačali

Dřepy patří do základní výbavy každého návštěvníka posilovny stejně jako flinta do výbavy myslivce. Přesto existují lidé, kteří kašlou na dřepy a pak se diví svým chabým výsledkům. Důvodů proč dřepovat je opravdu hodně…

Nejenže dřep je jeden z nejstarším cviků vůbec a každý dřepoval už snad ve školce, ale jeho síla je neoddiskutovatelná. A proto patří mezi „velkou trojku“ posilovny – dřep, bench a mrtvý tah.

Zapojení až 200 svalů

Dřepy jsou cvik na nohy a nohy já nejedu… Dřep zapojí nejen hlavní svaly nohou – quadricepsy, harmstringy, lýtka, zadek, ale i ostatní svaly po celém těle – posílíte záda i břicho. Stačí dělat vše správně a jak se má.

Cvik pro každodenní život

Dřep má své uplatnění i mimo posilovnu. Pokud budete mít nadřepováno, výhodu dřiny poznáte snadnějším životem. Snadnější doprava po nohách, déle vydržíte stát, nebude vám dělat problém chodit. A déle vydržíte ve formě, pokud nebudete zanedbávat nohy.

Nohy jsou základ

Když máš slabé nohy, máš slabé všechno. Pokud rosteš na nohách, rosteš i všude jinde.

Lepší svalový růst

Dřepování vypouští do těla více testosteronu a růstového hormonu, které vám zajistí lepší nabírání hmoty i síly po celém těle. Budete lepší v benchi, naberete i ramena a bicáky budou taky na tom lépe.

Nakopnuté spalování

Když naberete svaly na nohou (rostou tam celkem rychle), pak si zajistíte i více spalených kalorií během dne. Více spalených kalorií = rychlejší hubnutí a ztráta tuku. To stojí za přemýšlení o dřepech, ne?

Prevence zranění

Dřepem cvičíte opravdu celé tělo. Zajišťujete si jím silná kolena i kotníky (obdobně jako při běhání). Dělejte dřepy mimo stroje, protože jen tak poznáte sílu dřepů = zlepšíte stabilitu vašeho těla a tím posilujete i ten poslední sval na nohách a zádech, které drží tělo ve správné poloze.

Pro vysvětlení správné polohy těla při dřepování jsem si pozval odborníka:

Jak dřepovat? - původní zdroj: sofitsuffolk.blogspot.com, úprava: fitness101.cz

Jak dřepovat? – původní zdroj: sofitsuffolk.blogspot.com, úprava: fitness101.cz

Posílení mozku

Dřep je jeden z nejnáročnějších cviků i na mozek. Tělo musí dobře komunikovat s mozkem a naopak. Dřepem si zlepšujete tuto komunikaci. Platí, že musíte být 100% soustředění na cvičení!

Rychleji, výše, dále

Nejenže poznáte výkonnost v posilovně při nakládání činky, ale i ve sprintech budete daleko rychlejší, ve skocích budete výše a dále. Zlepšujete svou atletickou výkonnost a to se vyplatí, i když vám ujíždí autobus…

Nebudete „podezřelí“

Třeba vás bude někdo podezřívat, že jste ukradli slepici nohy…

Je to i pro ženy!

Samozřejmě ženy musí dělat dřepy také. Chtějí být krásné a mít perfektní nohy, pak dřep je možnost, jak toho dosáhnout. V plavkách je poznat, kdo dřepuje a kdo ne…

Dřepujete? Cvičíte nohy? Nebo každý den je den, ale ne pro nohy? Jak to máte vy?

Image by wikimedia.org

Leave a Comment:

3 comments
Add Your Reply